Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

ساختمان اداری شیشه کاوه

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

 

نام پروژه: ساختمان اداری شیشه کاوه
آدرس: داراباد، تهران

شركت مشاوره: آتليه طراحي AA

معماران مسئول: اميرعباس ابوطالبي

تيم طراحي: بدريه دهقان، سميه كيانپور (معماري و انرژي)

تاریخ: 1390-1394

نوع پروژه: ساختمان اداري

مساحت سایت پروژه: 6750 مترمربع

مساحت همكف: 3200 مترمربع

مساحت ساخته شده: 28850 مترمربع

مشاور سازه: مشاور آرتا

تاسيسات مكانيكي: حميد رستگاري

تاسيسات الكتريكي: گروه صنعتي شيشه كاوه

مهندس ناظر: حميد پيمان

شركت اجرا: شركت بند

مدیر اجرایی پروژه: مسعود عسگريان

پيمانكار: گروه صنعتي شيشه كاوه

طراح سه بعدي: سينره تقوي، مهدي صادقي

ماكت: اميرعباس ابوطالبي

گرافيست: ياسمن فروتن

عكاس: پرهام تقي اف

متريال: شيشه هاي ذخيره كننده انرژي، بتن پيش تنيده، نماي آلومينيومي مهندسي شده

بودجه: 3500 ميليارد ريال

جوايز: ليست كوتاه جايزه معمار 1394، انتشار در فهرست دومين جايزه بين المللي باكو، كشور آذربايجان، 2015

 

این پروژه به منظور دسترسی آسانتر، حمل و نقل عمومی بیشتر و ترافیک سواره کمتر برای چند هزار نفر نیروی کاری در انتهای بلوار اوشان-دارآباد واقع شده است. سایت پروژه محدودیت بزرگی برای طرح آن محسوب می شد و پلان خطی را به آن تحمیل می کرد. با این وجود تلاشهای بخصوصی جهت خلق فضاهای غیر خطی و غیر تکراری در آن صورت گرفت که الزاما از الگوی خطی مورد انتظار پیروی نمی کردند. 

خلاقیت در این پروژه از طریق تعریف محدودیتها و توسط خلاصه  کردن عناصر طراحی به : نور، رنگ و فضا گسترش می یابد.نور طبیعی روز یکی از عناصر اصلی در طراحی این پروژه به حساب می آید که علاوه بر ذخیره انرژی دارای خاصیتهای مفید فیزیولوژیکی و روانی برای کارکنان مجموعه نیز می باشد. از آنجا که واکنش مخاطب در مقابل نور طبیعی روز و منظر طبیعی ناشی از آن همواره مثبت ارزیابی شده است، انتظار می رود در این پروژه باعث کاهش استرس، سردردها و  اختلالات ناشی از خستگی  چشم در کارکنان مستقر در واحدها گردد.

در عین حال رنگها در این پروژه به عنوان موضوع مهمی در ایده طراحی نقش ایفا می کنند. هر شخصی به رنگ بخصوصی  واکنش نشان می دهد، رنگها یادآور خاطرات از زمان و مکان خاصی برای اشخاص می باشند و یا کیفیت احساسی مخصوصی را در آنها ایجاد می کنند. از دیگاه سهروردی آنها کاملا غریری و تعریف ناشدنی هستند.

 

هر میدان فضایی در این پروژه از ترکیب اشکال هشت ضلعی خالی شده ای بوجود آمده اند که در امتداد ارتفاع پروژه بصورت زیگزاگ در حال چرخش هستند. در هر لحظه از تجربه فضایی ملاقات کنندگان و مقیمان ، آنها می توانند فضای پهلوی محیط خویش را در امتدادهای گوناگونی ببینند و مسیر خویش به سمت فضاهای عملکردی مورد نظرشان را ارزیابی نمایند. بارزترین ویژگیهای درخواستی ما از لحاظ صرفه جویی در مصرف انرژی در این پروژه عبارتند از: استفاده از نور طبیعی روز، کنترل انرژی گرمایشی خورشید در پوسته خارجی و فضاهای درونی و تهویه طبیعی فضاهای عملکردی.

4 عدد فضای حائل و یک عدد آتریوم مرکزی در این پروژه وجود دارند که تهویه طبیعی پروژه بواسطه آنها اتفاق می افتد. در تابستان هوای مصرف شده فضاهای اداری از طریق این فضاها به بیرون ساختمان منتقل می شوند و در زمستان گرمای موجود در ساختمان بواسطه عملکرد آنها حفظ می گردد.

 

 

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 6154 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 31 شهریور 1395 19:47