Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

مجتمع مسکونی باغ زعفرانیه

 

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

نام پروژه: مجتمع مسکونی باغ زعفرانیه
آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان بهزادی، انتهای خیابان ماکوئی‌پور شمالی، نبش خیابان امامی
شرکت مشاوره: دفترمعماری الگو
معماران: مهران خوشرو
تیم طراحی: آلمارا ملکمیان، مهدی آتش بار، امیر مسعود نفیسی، عادل عطائی، سودابه قربانی، نسترن نامور، طناز خوشرو، نیلوفر اسماعیلی، ریحانه میرآفتاب، سپیده قابل زاده، امیر حسین محبی، ترنگ اسدی، هاشم کریمی عرب
طراحی منظر:  علیرضا بیات، ندا ادیبان
تاریخ:  1388- 1395
نوع پروژه: مسکونی
مساحت سایت پروژه: 6800 مترمربع
مساحت طبقه همکف: 2100 مترمربع

مساحت ساخته شده: 35000 مترمربع
مشاور سازه: فرزان حداد شرق
تاسیسات مکانیکی: علی افشاریان، فریدون مهیمنی، علیرضا نظری
تاسیسات الکتریکی: محمدتقی رحیمی، پیروز معصومی
مدیر اجرا: سهراب اسدی
مهندس ناظر: جواد هداوندی

مشاور نور پردازی: شرکت آریان کهن

عكاس: محمد حسن اتفاق
کارفرما: سهراب اسدی
بودجه: N/A
جوایز: رتبه سوم در گروه مسکونی آپارتمانی،، جایزه معمار سال 1395

 

مجتمع مسکونی ۶۳ واحدی  باغ زعفرانیه، با زیربنای کل ۳۵۰۰۰مترمربع، در 12 طبقه روی زمین و 3 طبقه زیرزمین، در باغی به مساحت ۶۵۰۰ مترمربع در یکی از دامنه‌های شمالی تهران واقع شده است.

روند و ایده‌ی طراحی:

پرهیز از قطع درختان در محدوده‌ی سطح اشغال (۳۰% مساحت زمین درطول۶۰%) به‌عنوان اولین عامل بارگذاری توده‌ی ساختمانی موردتوجه قرار گرفت. به‌این‌ترتیب کل زیربنا در قالب دو بلوک ساختمانی جدا از هم روی زمین سازماندهی شد که در قسمت‌هایی از زیرزمین  به هم متصل هستند. مفهوم جعبه گیاه (Plant Box) به‌عنوان نماد تعامل انسان شهرنشین با طبیعت ،برای ساماندهی حجم موردتوجه قرار گرفت.

بر این اساس، توده‌ی ساختمانی اولیه با جعبه‌هایی چوبی به ارتفاع ۲ تا ۵ طبقه دسته‌بندی و ترکیب شد.جابه‌جایی زیربنا و لغزش حجم در این روند کاهش مقیاس عمودی، سبب به وجود آمدن نماهای جدید رو به مناظر اطراف و چشم‌اندازهای تازه به خود پروژه گردید .همچنین،حیاط‌های باز و نیمه‌باز وسیع در جوار واحدهای مسکونی ایجاد شد (بین ۱۸تا۹۰مترمربع)و ارتفاع زیاد آن ها (دست‌کم دو طبقه)  که عمدتا رو به جنوب هستند درکنار پیش بینی شبکه بازیافت آب باران ، زمینه استفاده  گسترده از پوشش گیاهی درختی در ساختمان را پدید آورد.پس ازمطالعه اولیه‌، گونه‌های گیاهی سازگار با اقلیم تهران که از ابتدا درگلدان پرورش داده شده‌اند،درختانی مطابق با این منظور شناسایی و انتخاب شدند.

 

همسایگی عمودی:

وجود درختی به ارتفاع بیش از یک طبقه در مجاورت نما، تعاملی جدید در همسایگی جداره ایجاد می‌کند، بدین ترتیب که وجود پوشش گیاهی در طبقه‌ پایین منجر به ایجاد حریم و منظری مناسب برای هردوطبقه می‌شود.قرارگیری توده‌ی سبز در حفره‌ها و پیش‌آمدگی‌های طبقات مختلف حجم و تأثیر متقابل منظر و حریم، برای اکثر واحدهای مسکونی، بهویژه برای طبقات بالایی، چشم‌اندازهای مناسبی پدید می‌آورد.

 

مصالح:

بتن نمایان سازه‌ی اصلی، چوب برای تداعی جعبه‌های چوبی گیاهان و صفحات رنگ شده فیبر سیمانی به‌عنوان زمینه‌ی حجم، عمده‌ی مصالح نما و مشاعات ساختمان هستند اما شاید اصلی ترین  مصالح نما را لایه سبزی از درختان تشکیل می دهند که در فصول مختلف و در طول سال چهره پویا و زنده ای به آن می بخشند و با سن پروژه رشد می کنند. سطوح بتنی سازه در بخش‌هایی از فضاهای عمومی و خصوصی حفظ شده است که از هزینه نما و نازک کاری داخلی کاسته است.

 

پلان:

بیش از 30 نوع متنوع  آپارتمان  از 220 تا 750 مترمربع طراحی شده که هر کدام به لحاظ اندازه و چیدمان متفاوتند. بسته‌ ارتباط عمودی، شامل پله و آسانسور، در فاصله‌ی بین احجام مسکونی قرار گرفته است، که این امر باعث استفاده از منظر و نورطبیعی مناسب برای آسانسورها، لابی طبقات و راهروهای ارتباطی می گردد.

 

...
استفاده از مطالب منتشره در سایت آرشیوی - تحقیقاتی معماری معاصر ایران با ذکر منبع و لینک دهی مستقیم به وب سایت مجاز می باشد.
در صورت استفاده از تصاویر پروژه ها و سایر اسناد و مدارک تصویری، عکس ها بدون هیچ دخل و تصرف در آنها من جمله کراپ کردن، مخدوش نمودن و درج لوگو استفاده گردد.

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 24358 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 خرداد 1397 03:48