Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

بازار چارسو

 


اطلاعات عمومی پروژه

 

نام پروژه: بازار چارسو
آدرس: ايران- تهران- تقاطع خيابان حافظ و جمهوري
نام شرکت: گروه معماری بن‏سار
معمار مسئول: محمد مجیدی
تیم طراحی: آناهیتا تبریزى،امیرعلى تفضلى،هومن تهمتن،مهران حق بین،شهرام خسروى،آوا دهقانى،نیما دهقانى،سیما سعادت،مهرنوش صفدرى،مهدى کامبوزیا، سمیرامیس قربانی، ناصر نقدی
تاریخ: 1391-1394
مساحت سایت پروژه: 5574 مترمربع
مساحت طبقه همکف: 4112 مترمربع
مساحت کل ساخته شده: 67150 مترمربع
نوع ساختمان: تجاري، فرهنگي
مهندس سازه: جلال الدین سجادیان
تاسیسات مکانیکی: پیمان فقیهى
تاسیسات الکتریکی: امیر آزمایش و همکاران
نورپردازی: شرکت نورسافرم

اجرا: شرکت راه و ساختمان هنزا
دستگاه نظارت: گروه معمارى بن سار-مهدی میرخسروی­­­
پیمانکار ابنیه و تأسیسات: شرکت راه و ساختمان هنزا
پیمانکار اسکلت فلزی: روف تراس
پوسته فلزی نما: آروین اوزمان
طراح 3D : محمد اشکبار صفت
ماکت ساز:  سیما سعادت- مهرنوش صفدری
گرافیست: استودیو شیزارو
عکاسان: علی دقیق، استدیو دید
جوایز: رتبه سوم جایزه معمار در بخش عمومی سال 1395

 

پيش زمينه:

بخش مركزي هر شهر، پر هياهوترين و ديدني‏ترين قسمت آن به شمار مي‏ آيد كه در طي روز جمعيت زيادي در آن رفت‏ وآمد دارند. تهران هم از اين قاعده مستثني نيست.  در مركز اين شهر مجموعه ‏هاي بسيار متنوع از بناهاي تاريخي، اداره ‏هاي دولتي، مراكز تجاري، مجموعه‏ هاي فرهنگي، سفارتخانه‏ ها و مراكز آموزشي وجود دارد، تجمع اين‏ها در يك محل حكايت از ظرفيت بسيار بالاي اين بخش از شهر براي راه اندازي مجموعه ‏هاي بزرگ شهري دارد.

 

ايده اصلي:

ايده بازار چارسو، بر اساس توجه به ظرفيت‏هاي نهفته در مركز شهر و ارايه فضاهايي متفاوت و حيات بخش توسط مركز تجاري با تلفيق فعاليت ‏هاي فرهنگي و تفريحي شكل گرفته است. طراحي پروژه بازار چارسو با دو سوال مهم شروع شده است:

- چگونگي گنجاندن عملكردهاي فرهنگي و خصوصا فضاي شهري درون برنامه فيزيكي يك مركز تجاري با اهداف خاص اقتصادي

- چگونگي ارتباط با محيط اطراف با توجه به تراكم بالاي ساختمان و سطح بزرگ زمين نسبت به محيط اطراف.

 

در پاسخ به سوال اول سازماندهي فضايي داخلي پروژه به گونه ‏هاي شكل گرفته است كه نحوه ايجاد فضاي خالي بزرگ مركزي و لغزش پله‏ هاي برقي در طبقات انگيزه‏اي است براي مراجعين تا به دليل كنجكاوي، تمايل بيشتري براي حركت به سمت (void)طبقات بالاتر و كشف عملكردهاي فرهنگي و شهري ايجاد شود. مهمترين تصميم در اين مرحله اختصاص طبقه ششم به فضايي است كه تقريبا هيچ عملكرد مشخصي ندارد (فضاي منعطفي كه عملكرد آن بنا به خواستگاه مردم، شرايط و وقايع روز تغيير مي‏كند) و به عنوان طراح اين امكان را فراهم كرده‏ايم كه برخي از ظرفيت هاي پروژه پس از بهره ‏برداري و بر اساس نياز مردم شكل بگيرد و داراي انعطاف پذيري زيادي باشد. در دو سالي كه از بهره ‏برداري پروژه مي‏گذرد اين طبقه شاهد اتفاقات بسيار متنوعي بوده است: سالن انتظار سينما و تئاتر، ديد و بازديد هنرمندان، استراحت رهگذران خيابان و آشنايي با وقايع روزمره فرهنگي، نمايشگاه عكس، سخنراني، سمينار، برگزاري جشنواره هاي داخلي و بين ‏المللي، اجراي زنده موسيقي توسط نوازندگان خياباني و مواردي كه بر تعداد آنها در مرور زمان افزوده مي‏شود.

"گويي يك طبقه از ساختمان به مردم تقديم شده است"

 

در پاسخ به سوال دوم سه لايه عملكرد مختلف براي پروژه در نظر گرفته شده است. پايين‏ ترين لايه در پاسخ به همجواري با تقاطع خيابان جمهوري و حافظ با چرخش خود، ورودي را به فضايي جهت مكث عابران تبديل كرده است، لايه مياني دركنار پل حافظ به منظور ارتباط با پل هوايي حافظ دچار چرخش شده است و لايه بالايي كه در ارتباط با مقياس شهري اطراف شفاف شده است و منظري از داخل پروژه به شهر را فراهم نموده است.

 

ويژگيهاي طرح:

مجتمع تجاري فرهنگي چارسو در زميني به مساحت 5574 مترمربع و با 67150 مترمربع زير بنا واقع در خيابان حافظ و جمهوري به عنوان يكي از حياتي‏ترين شريان هاي ا صلي مركز شهر، موقعيت پروژه را متمايز كرده است.  همچنين، پيش ‏بيني پاركينگ اين مجموعه با ظرفيت 1000 اتومبيل، يكي از مهم‏ترين معضلات مراجعه به مركز شهر را تسهيل مي نمايد.  مجتمع تجاري فرهنگي چارسو با بيش از 332 واحد تجاري از طبقه زير زمين اول تا طبقه چهارم و با متراژ هاي متنوع به صورت نمايان در كنار ويدها شكل گرفته ‏اند.

اختصاص دادن طبقه پنجم به واحد‏هاي آماده ‏سازي و تحويل غذاهاي متنوع ايراني و بين‏المللي، و دسترسي به تراس اختصاصي در همين طبقه با ديد به شهر تهران از امكانات اين طبقه به شمار مي‏رود. وجود طبقه فودكورت نه تنها باعث جذب مخاطبين بلكه موجب عدم نياز به خروج مراجعين براي صرف غذا مي با شد كه اين امر در رونق كسب و كار مجموعه تاثيرگذار خواهد بود.

طبقه ششم با عملكردهاي متنوع زمينه‏اي را براي برپايي فعاليتهاي فرهنگي به انتخاب خود مردم امكان‏ پذير كرده است؛ براي مثال: سالن انتظار سينما و تئاتر، ديد و بازديد هنرمندان، استراحت رهگذران خيابان و آشنايي با وقايع روزمره فرهنگي، نمايشگاه عكس، سخنراني، سمينار، برگزاري جشنواره هاي داخلي و بين‏المللي، رونمايي از كتاب، اجراي زنده موسيقي توسط نوازندگان خياباني و مواردي از اين قبيل كه با مرور زمان به تعداد آنها افزوده خواهد شد و در آخر مجموعه سينمايي مجتمع كه با پنج سالن سينما در طبقه هفتم پروژه واقع است و ميزبان جشنواره‏ هاي بين ‏المللي و داخلي خواهد بود.

 

...
استفاده از مطالب منتشره در سایت آرشیوی - تحقیقاتی معماری معاصر ایران با ذکر منبع و لینک دهی مستقیم به وب سایت مجاز می باشد.
در صورت استفاده از تصاویر پروژه ها و سایر اسناد و مدارک تصویری، عکس ها بدون هیچ دخل و تصرف در آنها من جمله کراپ کردن، مخدوش نمودن و درج لوگو استفاده گردد.

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

 

خواندن 14654 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 آبان 1395 00:53