Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

استخر سوهانک

 

اطلاعات عمومی پروژه

نام: استخر سوهانک
آدرس پروژه: تهران، ایران
شرکت مشاوره: شرکت مشاوره رفیعی و همکاران []
معمار مسئول: کورش رفیعی
تیم طراحی: رسول محسنی، محمد فلاح، آیدا منفرد، هلاله علایی، حامد کرمی ، محمدرضا نورمحمدی
تاریخ: 1394
مساحت زمین: 270 مترمربع

مساحت ساخته شده: 135 مترمربع

نوع: ورزشی
مهندس سازه: عبدالله عسگری

تاسیسات مکانیکی: حسین شاه نظری

مدیر اجرایی: ایمان اسکافی

عکاس: اهدایی معمار
کارفرما: حمید یزدانی

پروژه مرتبط: ویلای سوهانک []
جایزه: برنده جایزه Pool Vision Award، لیون، کشور فرانسه، 2016 / برنده جایزه آرکی تایزر، در بخش مردمی سال 2016


 

استخر سوهانک و ساختمان الحاقی آن در یک باغ خصوصی در منطقه ای در شمال شرقی تهران قرار گرفته که با درختان کاج و پوشش گیاهی احاطه شده است. این بنا در محوطه ای تخت بر فراز یک تپه ای کوچک ساخته شده و چشم اندازی به شهر و باغهای اطراف دارد. ابتدا بنا بود استخر درون ساختمان ویلا باشد که درشمال غربی همین باغ ساخته شده است، اما از آنجا که یک استخر قدیمی آبیاری در این سمت باغ وجود داشت و بدلیل تغییر سیستم آبیاری بدون استفاده مانده بود برای استفاده ی بهتر از باغ و چشم انداز زیبای آن بر آن شدیم که با توسعه ی همین استخر و الحاق بنایی شامل سونا، جکوزی و فضای سرویس بهداشتی، رختکن ویک تراس بزرگ سکوی پرش، حمام آفتاب و تماشای غروب آفتاب هویت تازه ای به این بخش از باغ بدهیم.به واسطه ی قرارگیری بنا در محورهای موجود باغ  طراحی بنا به مثابه یک کوشک دیده شده است. ویژگی کوشکها فضای خالی میانی و انعکاس  تصویر بنا در آب می باشد.

 

موضوع دیگر پیوند میان معماری و طبیعت موجود است که برای دستیابی به آن کل بنا و قسمتی از منظره ی اطراف همزمان توسط یک سطح پیوسته قاب شده که این سطح از طرفی به کناره ی استخر و از طرف دیگر به فضای سبز اطراف متصل می شود. علاوه بر آن قسمتی از استخر در قسمت خالی ایجاد شده در بنا امتداد پیدا  می کند. به عبارت دیگر، طبیعت از ساختمان عبور کرده و آنرا جزیی از خود می سازد که تصویر ساختمان در آب بر این پدیده تاکید می کند.

 

زمین اشغال شده این پروژه 270 متر مربع می باشد.مساحت در طبقه همکف 85 متر مربع و در زیرزمین 50 متر مربع می باشد.مساحت استخر روباز 130 متر مربع است که دارای ابعاد8*16 متر است.بخشی از استخر به طول 5/2 متر در راستای طول پروژه امتداد می یابد. تجهیزات تصفیه و گرمایش آب استخر و جکوزی و سیستم گرمایش محیط(Open Air) تمام هوا- می باشد.سازه ساختمان سیستم تیر و ستون فلزیست و کلیه دیوارهای خارجی از جنس تراورتن سفید با اتصال خشک است. جنس دیوارهای داخلی از گچ برگ با پوشش چوب و سرامیک می باشد.

...

استفاده از مطالب منتشره در سایت آرشیوی - تحقیقاتی معماری معاصر ایران با ذکر منبع و لینک دهی مستقیم به وب سایت مجاز می باشد.
در صورت استفاده از تصاویر پروژه ها و سایر اسناد و مدارک تصویری، عکس ها بدون هیچ دخل و تصرف در آنها من جمله کراپ کردن، مخدوش نمودن و درج لوگو استفاده گردد.

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 4420 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 آذر 1395 19:05