پروژه ها

در این بخش، شما می توانید به پروژه های منتخب طراحی و اجرا شده معماران ایرانی در داخل و خارج از کشوردسترسی داشته باشید

خانه امين

رای دادن به این مورد
(7 آرا)
 

اطلاعات عمومی پروژه

نام: خانه امين
آدرس پروژه: تهران، لواسان، اصطلك، خيابان كوهپايه، خيابان آويشن
شرکت مشاوره: دفتر معماري ايوان
معمار مسئول: امير افغان
تاریخ: 1393
مساحت زمین: 400 مترمربع

مساحت ساخته شده: 540 مترمربع

نوع: مسکونی
مهندس عمران: وحيد قراخاني نيا
تاسیسات مکانیکی:حسين بيژن فرد
تاسیسات الکتریکی:امين عرب
اجرا:دفتر معماري ايوان

مدیر اجرایی: حامد نقي زاده
تيم اجرایی:محمد حسين رجبي

نظارت: امير افغان
گرافیست:  ايلا كبگاني

عکاس:آرش عاشوري نيا

کارفرما: امين جلال پور
متریال: بتن، شيشه، چوب
جوایز: فيناليست جايزه معمار در بخش مسكوني تك واحدي،‌ سال 1393

 

 

اتصال چشم انداز سیال محیط (که بطور خطی کوههای دور دست، دریاچه سد و فضای سبز متراکم شهر و درختان جنوبی سایت را در بر می گیرد) به هندسه بنا مهمترین چالش طراحی بود. بگونه ای که کل منظره در حکم حیاط ساختمان دیده شود و از دید ناظر داخلی وجود هر کدام بدون دیگری بی معنا باشد.

بر اساس این ایده پوسته یکپارچه سیالی فرض شد که از امتداد چشم انداز بیرونی شروع شده و با گردش فضایی، کف ، بدنه ها وسقف را شکل می دهد. فضای ایجاد شده توسط این پوسته، کاربری های جمعی و پر تحرک را شامل می شود و از جنس بتن اکسپوز ساخته شده است. کاربری های خصوصی تر در یک حجم ایستای سفید رنگ جمع شده و در داخل حجم بتنی استقرار یافته است. کاربری های جمعی بصورت کامل از هم مجزا نیستند و تداخل فضایی دارند. در طراحی، سعی برحداقل رساندن مصالح و کالبد در شکل دهی به فضا و کاربردی بودن تمام اجزا بوده و از عناصر غیر کاربردی ، فرمی و تزئیناتی پرهیز شده است.

دیواری حائل در میانه حیاط جنوبی اجرا شد که دو سطح حیاط با اختلاف ارتفاع 20/2 متر به آن کنسول شده اند. سطح بالاتر به طبقه همکف متصل شده و سطح پایین فضای سبز ویلا را شکل می دهد.بین طبقات، تنوع مسیر دسترسی وجود دارد و الگوی مسیرهای به هم پیوسته بدون بن بست مد نظر حاکم است. حجم نهایی پروژه از سمت ورودی آن کاملاً درونگراست و اطلاعات کمی از خود به ناظر می دهد. پس از عبور از محوطه شمالی و ورود به ساختمان فضا به مرور کشف می شود.

 

...

استفاده از مطالب منتشره در سایت آرشیوی - تحقیقاتی معماری معاصر ایران با ذکر منبع و لینک دهی مستقیم به وب سایت مجاز می باشد.
در صورت استفاده از تصاویر پروژه ها و سایر اسناد و مدارک تصویری، عکس ها بدون هیچ دخل و تصرف در آنها من جمله کراپ کردن، مخدوش نمودن و درج لوگو استفاده گردد.

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 1403 بار آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 05 دی 1395 ساعت 23:24

CAOIdonation

A little help...
Goes a long way!

خبرنامه

لطفا ایمیل خود را جهت دریافت خبرنامه ماهانه، ثبت نمایید.