Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

دفتر مرکزی بی ای تی

 

اطلاعات عمومی پروژه

نام: دفتر مرکزی بی آی تی
آدرس: تهران، آفریقا، نبش بلوار صبا
شرکت مشاوره: دفتر معماری تداوم پویا

معماران مسئول: رضا صیادیان، سارا کلانتری

تیم طراحی: شیما شرافتی، ویدا جنوبی، آرین اسپریدونف، نفیس پروین

تاریخ: 1394
مساحت زمین: 2200 مترمربع

مساحت ساخته شده: 2500 مترمربع

نوع: بازسازی، اداری
تاسیسات مکانیکی: هوفر اسماعیلی

تاسیسات الکتریکی:نینا عموشاهی، آرش افشاری
اجرا:دفتر معماری تداوم پویا

مدیر اجرایی: رضا صیادیان
تیم اجرایی: محمد علی جعفری، علی شهریاری، محمد غفاری، محمد حسین ایزدی، آرمین نشاندار، سرمد نور مفیدی

طراحی سه بعدی: شیما شرافتی
گرافیست:  عسل کرمی، مهستا محفوظی، لادن پاکزاد، نازنین رضائیه

عکاس: پرهام تقی اف ، حسین برازنده، آرش عاشوری

کارفرما: شرکت بی آی تی پارس

متریال:شیشه، استیل، چوب، سنگ

بودجه: 24.000.000.000 ريال

 

 

بنای موجودکه در ضلع جنوب بلوار صبا در محل تقاطع خیابان جردن قرار گرفته ، مجموعه ای آپارتمانی  است که طبقه همکف این بنا تجاری، و پنج طبقه بالای همکف ، اداری و چهار طبقه زیر همکف، پارکینگ است. مجموعه اداری در اختیار چند شرکت بین المللی از جمله بی ای تی است. این شرکت در طی سه سال گذشته بطور غیر قابل پیش بینی گسترش پیدا کرده و واحدهای بیشتری از بنای مورد اشاره را در اختیار گرفته است. بطوریکه زیربنای آن از چهار صد متر مربع در طبقه اول به دوهزار و پانصد مترمربع در چهار طبقه افزایش پیدا کرده است.گسترش سریع شرکت در زمانی کوتاه باعث غفلت از موضوع فضا شده و مسائل و مشکلاتی را برای پرسنل آن و نحوه کار آنها به وجود آورده بود.

طبیعتا امکانات و فضای موجود نحوه فعالیت آنها را متاثر کرده بود، بنابراین برای درک درست روابط و ساماندهی فضاها احتیاج به مطالعه و آسیب شناسی داشتیم. در ابتدا شروع به مطالعه ، تحلیل نحوه کار و فعالیت ، چارت سازمانی و چگونگی روابط داخلی کردیم تا به شناخت درستی از وضع موجود دست یابیم . ساختار بی ای تی بصورت هسته ای اداره می شود که هر بخش، مدیریت خود را داشته و با مدیریت کل در ارتباط است. برای درک بهتر فعالیت شرکت بی ای تی پارس ، دیاگرامهای متعددی از نحوه رفتار و حضور کارکنان در طول روز گرفته تا نحوه ارسال گزارش و روابط درون سازمانی را طراحی کرده و سپس به باز نگری این روابط پرداختیم.

در مرحله بعد برای کارکنان بی ای تی پرسشنامه هایی تهیه کردیم و از آنها خواستیم علاوه بر مشکلات و مسائلی که بصورت روزمره با آن درگیرند ، خواسته‌ها و انتظاراتی که از فضای کار دارند را نیز ذکر کنند. با این کار دو هدف را دنبال می کردیم اول اینکه مشکلات را از زبان استفاده کنندگان بشنویم و تنها به برداشت های خود اکتفا نکنیم . و همچنین در طراحی فضاها سعی کنیم روحیه هر فرد را شناسایی کرده و در فضایی که برای او در نظر می گیریم آن را لحاظ کنیم.

پس از مطالعه ، تجربه وتحلیل و با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود از یک طرف و ساختار سازمانی بی ای تی از طرف دیگر به این نتیجه رسیدیم ؛ که فضا را بصورت کاملا سیال در نظر  بگیریم که هسته های مدیریتی  در درون آن شناور است . این هسته ها بصورت شفاف در نظر گرفته شدند تا در عین حال که گشودگی فضا را حفظ می کنند، حدود و حریم مورد نیاز مدیران را نیز تامین کنند. بدین ترتیب صمیمیت ، سیالیت و شفافیت به پارامترهای اصلی شکل دهنده فضا تبدیل شدند. در طراحی کل فضا نیز ایده اصلی براساس فضای بدون مرز و شفاف شکل گرفت تا ارتباط اعضا به حداکثر ممکن برسد.

در فضای دفاتر باز (open office) مهمترین عنصری که علاوه بر کاربردی بودن، نقش عناصر شکل دهنده فضا را نیز دارد، میز کار است. میز کار علاوه براینکه محدوده حضور کار هرشخص را تعیین می کند، در شکل دهی و سازماندهی فضا نیز نقش اساسی دارد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم به جای تهیه میزهای آماده ، از این فرصت استفاده کرده و علاوه بر طراحی میزها و ساخت آنها بتوانیم بخشی از نیازهای عملکردی را درهم ادغام کنیم. مجموعه ای که طراحی کردیم، علاوه بر میز، نقش جداکننده فضا، جمع کننده و نظم دهنده کابل ها و پریزها ( برق،تلفن،شبکه و ...) و همینطور صفحه یادداشت ، گلدان و چراغ را هم دارد. در این پروژه کلیه تاسیسات برق،روشنائی،شبکه تلفن بصورت کامل بازسازی شده است. سیستم حرارتی و برودتی که چیلر بوده است حفظ شده و تنها بخش هوای تازه به آن افزوده شده است.تا کیفیت تنفس در فضا ارتقاء یابد. چندان که در گذشته نسبت به کمبود هوای تازه شکایت داشتند.

 

...

استفاده از مطالب منتشره در سایت آرشیوی - تحقیقاتی معماری معاصر ایران با ذکر منبع و لینک دهی مستقیم به وب سایت مجاز می باشد.
در صورت استفاده از تصاویر پروژه ها و سایر اسناد و مدارک تصویری، عکس ها بدون هیچ دخل و تصرف در آنها من جمله کراپ کردن، مخدوش نمودن و درج لوگو استفاده گردد.

Projects-Social 1

خواندن 13731 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 05 اسفند 1395 19:32