Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

مطب دندانپزشکی آرمان

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

 

نام پروژه: مطب دندانپزشکی آرمان
آدرس: مازندران، ساری، میدان معلم، ساختمان اندیشه، طبقه سوم، واحد 11
شرکت مشاوره: دفتر کاما
معماران مسئول: ایمان شفیعی، بهزاد منشگر
تیم طراحی: لیدا بادافره

تاریخ شروع و اتمام اجرا: بهارو  تابستان 93

مساحت: 70 متر مربع

نوع ساختمان: درمانی، طراحی داخلی

تیم اجرائی پروژه: محمد جلالی فراهانی، پژمان معینی، مهدی فرید افشار، حامد فرید افشار، یاسر ابراهیمی

عکاس: استودیو دید (مسیح مستاجران، حکیم حمادی)

کارفرماآرمان شفیعی

جایزه:

طرح تقدیر شده در اولین دوره مسابقه دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران
رتبه سوم در اولین دوره جایزه معماری آسیا در بخش طراحی داخلی، کشور ترکیه، 2015

 

سوال: چگونه می توان در مواجهه با یک فضای نامتعارف و غیرهمگن، بر اساس برنامه و عملکردها به ساختاری همگن و با حداکثر کارایی دست یافت؟ آیا می توان به جای امتداد وضعیت موجود، آن را به چالش کشید و رویکردی متفاوت را ارائه داد؟

ساختمان پروژه واقع در شهر ساری، مانند بسیاری از ساختمان های این گونه بر اساس پلانی با کنج ها، قناسی ها و زوایای متعدد ساخته شده بود. در تضاد با برخورد متداولی که در پروژه های بازسازی فضاهای داخلی صورت می گیرد، ما بدون تغییر فیزیکی سطوح موجود یا سعی در پوشاندن آن ها، فضایی را درون فضای اولیه جای دادیم تا به کیفیات فضایی متفاوتی دست یابیم. این هندسه باعث می شود تا حوزه هایی از فعالیت ها، نظم طبیعی خود را پیدا کنند و فضاهای  باقی مانده که شامل عملکردهای خدمات دهنده( آشپزخانه، سرویس بهداشتی، رختکن، انبار، فضای گل و گیاه) می شوند در اطراف این هندسه شکل بگیرند. بر اساس این ساختار، توزیع فضاها بر حسب هندسه، روابط و عملکردها حول فضایی مرکزی شکل می گیرد که این فضای مرکزی در بخش 1( سالن انتظار) یک فضای خالی است و در بخش 2( اتاق معاینه) یک فضای پر است. درست مانند رمان هایی که از تقاطع داستانی درون داستان دیگر شکل می گیرند، تلاقی فضاهای این پروژه درون همدیگر، نوعی پیوستگی فضایی را ایجاد می کند که در آن، هر فضا بنا به تلفیق و نفوذ در فضاهای مجاورش، کیفیات متفاوتی را برای خود بوجود می آورد.

استراتژی شبکه سازمان دهنده

به نظر ما، پروژه ای که دارای یک زمینه نامنظم یا پیچیده است می تواند از طریق عوامل هندسی، شکل متعارف خود را پیدا کند. این استراتژی، طیف های متنوعی را شامل می شود؛ از سازماندهی فضاها در معماری سنتی ایران که زمینه غیر هندسی خود را تبدیل به سلسله مراتب هندسی می کنند تا " شبکه مرتب سازی" در ریاضیات و برنامه نویسی کامپیوتری که می تواند به مرتب سازی رشته ی پیچیده ای از اعداد بپردازد. " شبکه سازماندهنده" در طرح ما شامل 2 عنصر " ستون ها" و " تیرها" است که در ترکیب با هم، مجموعه ای از تکرارهای متفاوت را ایجاد می کند، ترکیب هایی که در آن، سطوح به دور از جنبه های فرمال، تجربیات حسی- فضایی متفاوتی را شکل می دهند. از طریق این استراتژی، تغییر محسوسی در مقیاس و ابعاد فضاها ایجاد گردید. کاربر بر حسب نقطه دید خود تصاویری از فضا را می بیند که حاصل پیوستگی فضاهاست، تصاویری که مدام جلو/ عقب می شوند و تجربیاتی از حرکت/ سکون، روشنی/ تیرگی و بزرگ/ کوچک بودن را بوجود می آورند.

 

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 6371 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 14:21