Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

خانه 45

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

 

نام: خانه 45

آدرس: تهران
شرکت مشاوره: روند سیال طرح فضا
معمار: حمید محمودپور
تیم طراحی: لیلا محمودپور، رویا ولایی، تهمینه صادق زاده، مینا فرخی

تاریخ: فروردین 93 - مهر 94
مساحت: 45 مترمربع

نوع ساختمان: طراحی داخلی
مدیر اجرایی: علیرضا سلیمانیان

عکاس: عقیل بهرا، محمد فرهادی
جوایز: تقدیر شده هشتمین دوره مسابقه معماری داخلی، مجله معماری و ساختمان، 1394

 

خانه 45 ؛ پروژه بازسازی و طراحی داخلی یک واحد آپارتمانی 45 متری است که به دنبال راهکاری برای تعریف متفاوت از عملکرد در واحد کوچک و نحوه استفاده آن عملکردها از  نور و عناصر محیطی ساختمان است. این واحد آپارتمانی در شمالیک مجموعه آپارتمانی پر واحد در اشرفی اصفهانی تهران واقع شده است. این واحد از طرف شمال به کوچه و از طرف جنوب به نورگیر مجموعه 4 تا بازشو دارد و نور ورودی از بدنه جنوبی دارای کیفیت نوری مناسب می باشد.

دغدغه اصلی طراحی، استفاده از کیفیت و شدت نور شمال و جنوب در واحد آپارتمانی است تا با تغییر و جابجایی عملکرد ها، از نور تابستان و زمستان بدنه شمالی و جنوبی واحد،به طور بهینه ای برای انواع عملکردهای داخلی استفاده شود. می توان گفت تغییر پذیری و برنامه پذیری فضاها  با تعریف توده و فضا در این واحد اتفاق می افتد. ولی اینبار با تغییر و جابجایی توده، کیفیت و عملکرد فضاها عوض می شود و به هم تبدیل می شود. برای رسیدن به این امر، کلیه دیوارهای داخلی واحد (دیوار جدا کننده اتاق خواب و راهرو و آشپزخانه و...) حذف شدند و واحد تبدیل به سطح مسطحی شد که فقط یک حجم سرویس بهداشتی و حمام در داخل واحد باقی ماند. توده ای با عملکرد تختخواب تاشو و کمد لباس و کتابخانه طراحی شد که با حرکت در فضا و چرخش در موقعیت های تعبیه شده چیدمان و برنامه های عملکردی متنوعی برای استفاده از کیفیت های نور شمالی و جنوبی و تابستانی و زمستانی به واحد بخشیده است.

این توده عملکردی با حرکت در فضای درونی آپارتمان، فضاهای عملکردی واحد را تعریف و تفکیک می کند و با جابجایی خود فضای عملکردی را به هم تبدیل می کند. در روند طراحی داخلی واحد، سه آلترناتیو برای تغییر و تبدیل توده و فضا پیش بینی شده است که با حرکت مستقیم و چرخش 90 درجه توده ( کمد)  در داخل فضای فلت اتفاق می افتد. و با در نظر گرفتن عملکردهای شب و روز واحد، تعداد این آلترناتیو ها بیشتر هم خواهد بود.

از آنجایی که خانه 45، یک واحد فلت و یکپارچه است. به همین دلیل طراحی نور عملکردها به عنوان مشخصه جدا کننده عملکردها نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر نوع چراغ ها و میزان روشنایی آنها، محل قرارگیری چراغ ها و نوع نوری که به فضا می دهد باعث می شود که حوزه عملکردهای مختلف از هم جدا شوند.

 

 

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

 

خواندن 6087 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 14:12