Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

ويلای فردوس

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

 

نام پروژه: ویلای فردوس
آدرس: مازندران، رويان، شهرک فردوس جنوبی  
شرکت مشاوره: دفتر معماری سهراب رفعت []
معمار مسئول: سهراب رفعت
 تیم طراحی: سالومه گلبابائي، نگين عسگري، محمد­رضا موحدي، محمد حسين شوقي

تاریخ شروع و اتمام کار: شهریور 91 تا آبان 92 

مساحت زمین: 1000 مترمربع

مساحت ساخته شده: 390  مترمربع

نوع ساختمان: مسکونی

مجری: بهروز قائمي

عکاس: علی دقیق

کارفرمامهدی حُر

جایزه

  • برنده دوم در بخش معماري داخلي و برگزيده بخش معماري فضاهاي مسكوني دو سالانه معماري و معماري داخلي ايران 1393
  • پروژه تقدير شده جایزه معمار 1393 در بخش مسكوني تك واحدي

 

 

ويلاي فردوس با زيربناي 390 متر­مربع در قطعه­اي جنگلي به مساحت 1000 مترمربع واقع شده است.

سایت پروژه در شهرکی با مناظر زیبای طبیعی و در همنشینی با درختان و آبراه ها و برکه ها واقع شده است  که این پتانسیل مثبت ، طراحی را به سمت استفاده حداکثر از مناظر اطراف سوق می دهد و همینطور به دلیل عملکرد ویلایی این بنا ، استراتژی طراحی در برخورد با آن در مقایسه با طراحی یک واحد مسکونی با سکونت دائم تفاوت هایی خواهد داشت . از عوامل کلی تاثیرگذار در به وجود آمدن حجم و فرم اصلی و نیز پروسه طراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد : لزوم رعایت همسایگی ، قوانین ساخت و ساز در شهرک ، خواسته های کارفرما ، مبانی نظری ، عوامل اقلیمی ، روابط فضایی ، تناسبات ، میزان شفافیت ، عملکرد فضا ها و خط آسمان و نیز اگر جزئی تر به روند طراحی اشاره شود باید به موارد زیر اشاره شود :

  • محدوديت ارتفاع و فواصل بنا طبق قوانين شهرك
  • حداكثر استفاده از فضاي سبز و حفظ تمامي درختان موجود در سايت
  • ايجاد محصوريت نسبت به همسايه شرقي
  • حفظ حداكثر ديد به جنوب غربي و غرب با حداكثر شفافيت به سمت فضاي سبز ملك پارك و بركه شهرك
  • ارتباط مستقيم و مستقل مطبخ و اتاق آشپز به فضاي بيرون بدون ايجاد مزاحمت براي بخش خصوصيتراسهاي متعدد با ديدهاي متنوع براي استفاده در فصول مختلف 
  • ارتباط مستقل اتاق مهمان با فضاي بيرون
  • ايجاد ارتباط عمودي بين طبقات بصورت حركتي مابين بيرون و درون فضا بصورت شفاف با پله و آسانسور داخلي در حداقل سطح اشغال بنا 

 

 

ايده اوليه بر اساس تركيبي از دو حجم مستقل كه تامين كننده نيازهاي فيزيكي پروژه مي­باشد شكل گرفت.استفاده از فضاهاي منفي ايجاد شده در فرم(تراسهاي بوجود آمده در هر دو طبقه ) و تركيب صفحات عمودي چوبي با جداره­هاي شيشه­اي كه پله ارتباطي بين دو طبقه را نيز بوجود مي­آورد، از ديگر رويكردهاي اصلي طرح در جهت پاسخگويي به نيازهاي طرح مي­باشد.

شرایط اقلیمی معتدل و مرطوب منطقه باعث به وجود آمدن سقف شیبدار ، تراس ها و پیش آمدگی ها جهت کنترل نور و نیز باز شوهایی جهت سیرکولاسیون طبیعی هوای داخل ویلا شده است . یکی از متریال های اصلی مورد استفاده به عنوان پوشش دیوارها ، چوب مقاوم در برابر رطوبت و آفتاب می باشد که به نوعی ایده گرفته از پوشش چوبی خانه های سنتی منطقه است ولی به شیوه مدرن تر و مقاوم تر که این متریال و سقف شیبدار و نیز پله اکسپوز موجود در نما باعث نوعی هماهنگی با معماری بومی مازندران شده است . از طرفی نظرات کارفرما نیز در طی پروسه طراحی بنا بر سلیقه و انتظارات خود از فضاهای مختلف ویلا ، بر حجم و فضاهای داخلی  تاثیرگذار بوده است .

 Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

 

خواندن 16066 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 14:07