Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

ساختمان اداری مالی مخابرات سنندج

 

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

 

نام پروژه: ساختمان اداری مالی مخابرات
آدرس: خیابان جام جم، سنندج، استان کردستان
شرکت مشاوره: مهندسین مشاور ارش سازه غرب [←]
معمار مسئول: بختیار بهرامی

تاریخ شروع و اتمام کار: 83-89

مساحت زمین: 2600 مترمربع

مساحت ساخته شده: 5800 مترمربع

نوع پروژه:  اداری

مشاور سازه: محمد رحیم پور، زانیار میرزایی

تاسیسات مکانیکی: امید محمودی

تاسیسات الکتریکی: رسول ملکی

نظارت: شهریار غلام حسین نژاد

پیمانکار: شرکت ساختمانی تموج

عکاس: سامان عباسی

 

 

این ساختمان، در سه حجم جدا و درعين حال مرتبط طراحي شده است؛ تمامي فضاهاي اداري و تاسيسات مکانیکی در دو بلوك 7 و 8 طبقه و مجموعه آمفي تئاتر و رستوران در يك حجم 2 طبقه سازمان­دهي شده­اند. ساختمان­های اداري و ساختمان مالي به وسيله 4 پل شيشه­اي به هم وصل مي­شوند و ارتباط آن دو  با مجموعه آمفي تئاتر  توسط يك رمپ با كاركرد نمايشگاهي تامين شده است. اين فاصله، تمايز و ارتباط بين سه ساختمان، گونه­اي از حياط را درميان آن­ها پدید آورده كه خود پيش فضايي مناسب براي افزايش نفوذپذيري كاربران و حس خوشامدگويي به آن­ها است؛ كاربران نخست از جوار مجموعه آمفی­تئاتر، حياط را سپري مي­كنند و پس از آن به سمت ساختمان­های اداري و مالي هدايت مي­شوند. سازمان­دهي اين سه فرم در سايت و شيوه ارتباط آن­ها با هم، متاثر ازانرژي­هاي زير است:

 

  • شكارديد و منظر دوردست (منطق ديالوگ بین اثر و زمينه):

سنندج شهري تپه ماهوري است، معروف به شهر هزار تپه. اين تپه­ها نه تنها در ساخت كالبدي شهر، بلكه در ساخت روح شهر يعني ذهنيت، معاني، باورها، فلكولور و ادبيات عامه نيز حضوري پررنگ داشته­اند. اين پروژه به واسطه ارتفاعي كه از زمين مي­گرفت، مي­توانست امكان­هاي مناسبي را براي شکار مناظر تپه­های دور و به درونكشيدن آن­ها فراهم نمايد، برای رسیدن به این هدف، استراتژي­هاي زير در فرايند طراحي گزينش شد:

 

الف - پروژه متاثر از راستاي يك محورديد قوي طراحي شده، راستاي اين محور با چرخش 21 درجه نسبت به محور شمالي- جنوبي، با دو نقطه اصلي؛ يعني، سايت پروژه و تپه بسيار معروفي در شمال شرقي شهر به نام كوچكه رش(سنگ سياه) تعريف شده است. اثر محور بر فرم، شكافي است 6 متري، ميان دو ساختمان اداری و مالی براي استقرار پل­هاي شيشه­اي؛

 

ب - از سطوح شيشه­اي پيوسته در پوسته نما و همچنين تورفتگی­ هاي شيشه­اي برای ایجاد دو نوع ديد، پانوراما و قاب شده به تپه­های دوردست تامين شد؛ متاسفانه در هنگام ساخت علی­رغم اصرار طراح و نقشه­های تاییدشده، لوورهای سایه­انداز نما حذف شدند، به همین دلیل نور مزاحم در فضاهای داخلی در ساعاتی از روز به ویژه در ماه­های گرم آزاردهنده اند. این درحالی است که زیر سازی برای نصب آن­ها اجرا شده است.

 

  • هندسه متاثر از محور 21 درجه:

سازمان­دهي بخشي از عناصر فضايي مانند پله­هاي خطي، رمپ، تورفتگی­ها در پوسته نما، چرخش فرمی و جهت راهروهاي عمومي از راستاي اين محور پيروي مي­كنند؛ از اين رو تركيبي از دو شبكه عمودي و چرخيده، هندسه اصلي پروژه را مي­سازد.

 

  • همسایگی­ های پروژه:

پروژه در بخشي محدود از زمینی به مالكيت شركت مخابرات ساخته شده است. همسايگي­هاي نزديك به آن، دو ساختمان اداري (درون سايت)، يك مهمان­سرا (مجاور سايت در ضلع شرقي) و در آن سوتر بلوك­هاي مسكوني (ضلع جنوبي) هستند. همچنين نزديكي به بلوار پاسدارن به عنوان يكي از شريان­هاي اصلي شهر، جايگاه ويژه­اي به پروژه درمقام يك نشانه شهري داده است. دركنار اين نيروها، در ضلع شمالي، ساختمان صدا و سيما حضور دارد، اثري كه خود يكي از نخستين ساختمان­هاي مدرن سنندج به شمار مي­آيد. از اين رو ضرورت داشت كه اين ساختمان نقشي خاطره آفرين در ذهن عابران بازي كند.

 

  • برنامه فيزيكی:

در برنامه كارفرما ساختن ساختماني براي انجام امور اداري و مالي مخابرات در دستور كار بود. از اين رو، اين دوتايي از همان آغاز در فرايند طراحي نهادينه شد. در فرايند طراحي و پس از مشورت با تيم كارفرما، عملكردهاي پرازدحام و عمومي با بيشترين ارباب رجوع و همچنين موتورخانه در طبقات همكف، اول و دوم جانمايي شد، بدين اعتبار، رنگ قرمز پوسته بيانگر جنب و جوش بالا در اين فضاها است. همچنين بر اساس ضوابط طراحي فضاهاي اداري، سلول­هاي فضايي در سه تيپ عمده طراحي شده­اند: اتاق­هاي يك نفره براي مديران ارشد، اتاق­هاي متوسط با امكان تعبيه ميز جلسات  6نفره و اتاق­هاي بزرگتر براي واحدهاي اداري با امكان پارتيشن بندي و ظرفيت حداكثرميز كار.

 

  • چالش­هاي ساخت:

از يك سو با توجه به عدم مهارت بالاي نيروهاي كار، ضعف تكنولوزي ساخت و نيز مسئله زلزله در سنندج و از سوي ديگر با توجه به مساحت بالای پوسته نما (حدود 10000 متر مربع) و ارتفاع بلند آن، پانل­هاي سبك آلومنيومي  مدولار براي پوشش نهايي انتخاب گرديد.

 

سيستم سازهاي:  با توجه به شرايط ويژه معماري و نياز به استفاده از مقاطع كوچك سازه­اي، اسكلت سازه از نوع سيستم دوگانه قاب خمشي فولادي متوسط با هسته­هاي بتني مسلح ساخته شده است. با تو جه به اينكه اجسام دو ساختمان اداری و مالی رفتارهاي ديناميكي متفاوتي دارند، سازه از ناحيه پل­ها به كمك اتصال غلتك سايشي از هم منفصل گرديده و سازه پل به عنوان بخشي از يكي از اجسام مذكور مدل شده است.

 

سيستم مكانيكي: گرمايش و سرمايش ساختمان به وسيله هواي گرم و سرد (فن كويل سقفي) تامين مي­گردد. موتورخانه در همكف ساختمان شرقي و دو اتاق هواساز در طبقات آخر دو ساختمان مستقر شده­ اند

سيستم برقي:  طراحي شفاف پروژه به گونه­اي است كه غالب فضاها در ساعات اداري توسط نور طبیعی روشن می­شوند. در فضاهاي اداري از چراغ­هايي با لامپ كمپكت و در فضاهاي راهروها از چراغ­هاي سيلندري با لامپ­هاي كم مصرف استفاده شده  است كه علاوه بر بازدهي بالا و صرفه جويي در مصرف انرژي، طول عمر بالا یی دارند.

 

 

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 6594 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 13:36