Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

خانه بهار

اطلاعات عمومی پروژه

نام پروژه: خانه بهار
آدرس: اصفهان ، نجف آباد
شرکت مشاوره: دفتر معماری آینه
معماران مسئول: علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی

تاریخ: 1394

زیربنا:  340 مترمربع

نوع پروژهمسکونِی

گرافیک: مهلا ابراهیم پور، علی کرباسی

عکاس: فرشید نصرآبادی، عکاسی معماری آذر []

کارفرما: محمدرضا باقر زاده


زمین خانه بهار در نجف آباد اصفهان واقع شده است. کارفرمای پروژه خانواده 4 نفره ای بودند که به علت کوچکی زمین تصمیم داشتند زندگیشان را در دو طبقه ترتیب دهند، طبقه همکف برای پدر و مادر و طبقه بالا برای بچه ها.

به خاطر پیشروی متفاوت دو پلاک در شرق وغرب زمین ما نیز مجبور بودیم ساختمان را در دو سمت به دو مقدار طول بنا کنیم، در شرق بیشتر و در غرب کمتر. همین امر بهانه ای شد تا ساختمان را از نظر عملکردی به دو بخش تقسیم کنیم، فضاهای عمومی تر(آشپزخانه، نشیمن و پذیرایی) در شرق و فضاهای خصوصی در غرب (اتاق خواب و سرویسها). این دو بخشی شدن ساختمان را در چیدمان فضاهای بالا نیز دخیل کردیم و برای ارتباط بهتر طبقات بخشی از فضاهای عمومی طبقه بالا را خالی کرده و به وید اختصاص دادیم.

با وارد شدن از شکاف حجم و در فضای ورودی خانه با پله ای مواجه می شویم که در طبقه همکف وظیفه جدا کردن فضاهای خصوصی و عمومی از هم را نیز دارد و با فرم مجسمه گونه خود فضاهای خالی وید را با هندسه کل خانه پیوند می زند. در انتهای خانه و در امتداد فضاهایی که ساختمان را دو بخشی میکند حیاط کوچکی ایجاد کردیم که تا طبقه بالا میرود و در طبقه بالا تبدیل به یک حیاط و بهار خواب می شود. در خانه های شمالی نجف آباد با توجه به دید مستقیمی که از خانه های روبرو به حیاط مجموعه است معمولا حیاط جنوبی قابل استفاده نیست و با ایجاد این حیاط حتی با کشیده شدن پرده های جنوب خانه نشیمن و پذیرایی از دید باغچه و گلدان های بدنه حیاط شمالی و آسمان می توانند بهره مند شوند.

در طراحی نمای پروژه با توجه به امکان اجرای یکپارچه سطوح منحنی برای هماهنگی درون و بیرون پروژه ، سیمان سفید انتخاب شد.

 


Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 8760 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 00:26