Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

خانه ما، گلستانه

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

نام پروژه: خانه ما، گلستانه
آدرس: ایران، چالوس، روستای زوات غرب
شرکت مشاوره: معماران رویداد []
معمار مسئول: مصطفی امیدبخش، زهرا آرمند
تاریخ: 1394
نوع پروژه: مسکونی، طراحی داخلی
مساحت زمین: 300 مترمربع
مساحت ساخته شده: 135 مترمربع

مدیر اجرایی: معماران رویداد

تیم اجرایی پروژه: محمود آرمند
مدل سازی و گرافیک: مهسا شیخ اکبری
عکاس: آرش عاشوری نیا
جوایز:

  • رتبه اول مشترک پانزدهمین جایزه معمار در بخش مسکونی تک واحدی 1394
  • رتبه اول هشتمین دوره مسابقه معماری‌داخلی در بخش ساختمان‌های مسکونی 1394
  • فینالیست مسابقه معماری خاورمیانه در بخش مسكوني 2015
  • فینالیست مسابقه معماری آسیا در بخش مسكوني 2015

 

ما یک زوج معمار هستیم. در شهر بزرگ و شلوغی مثل تهران، کار ما طراحی و نظارت پروژه‌های ساختمانی است؛ کاری دلچسب اما تمام وقت و سنگین.  همیشه دلمان می‌خواست فضایی برای خودمان بسازیم تا بتوانیم آخر هفته‌هایمان را به دور از مشغله‌های کاری و فکری در آن سپری کنیم و یا بعد از تحویل هر پروژه، قدری در آن بیاساییم. جایی برای بازسازی افکارمان، قوایمان و مکانی برای عاشقی کردن و با هم زیستن. جایی با مختصات متفاوت از فضای آتلیه و یا حتی آپارتمان‌مان. اما مثل خودمان و معماری‌مان ساده و منطقی. فضایی آشنا، فضایی صمیمی، فضایی راحت، فضایی سپید.

"در گلستانه"، شعر شاعر معاصر دوست داشتنی‌مان، حس این فضای در ذهنمان را خوب توصیف می‌کند و شد اسم خانه‌مان.

دشت‌هایی چه فراخ!
کوه‌هایی چه بلند!
در گلستانه چه بوی علفی می‌آمد!

راه حل ساده لوکوربوزیه؛ خانه دوطبقه استانداردشده، ساخته شده از دو اسلب بتنی که با شش ستون نازک نگه داشته شده و یک پلکان ساده، خانه دومینو، روح همیشه حاضر در معماری معاصر مشارکتی، به ایده کلی گلستانه تبدیل شد. ترکیب "در گلستانه" سهراب ـ تصور ما از فضا ـ و "دومینوی" لوکوربوزیه ـ الگوی مسکن ساده، سریع، ارزان و البته بالقوه مینیمال ـ شد مامن روزهای آرامش ما. خانه‌ای که برآیند طرح‌های مختلف خودمان و تمام دوست‌های معمارمان بر روی شش ستون لوکوربوزیه است. گلستانه را در بخش شمالی زمین و پشت به خیابان قرار دادیم؛ خانه ای رو به باغ، تا به این ترتیب، حیاط یا باغ کوچک پرتقالمان، خلوتمان هم باشد. 

از سویی دیگر، باورمان این است که یک فضا با مختصات خنثی خود، باید زمینه‌ای آرام باشد برای وقوع رویداد فضا. پس بیان هنری مینیمال را متناسب با سادگی فریم دومینوی لوکوبوزیه برای فضاهای داخلی انتخاب کردیم. واکنشی دربرابر معماری بحران‌زده امروزمان. به این ترتیب برای تقویت حس مکان فضا، خلوص، سادگی و خوانایی تقویت شد. کمینه‌گرایی، وضوح در طراحی پلان، سیالیت فضایی، انعطاف‌پذیری عملکردی و پیوستگی و تداوم بصری، بدون هرگونه بیان پیچیده، معماری داخلی‌ای یکپارچه اما خیال‌انگیز به وجود آورد. آنقدر که احساس تعلق به فضا و خاطره‌انگیزی گلستانه برای خودمان و تمام دوستان و آشنایان معمار و هنرمندمان عجیب و بسیار بالا است.

 

 

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 10412 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 20:44