Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

دانشگاه شهید باهنر کرمان

 

 

 

اطلاعات عمومی پروژه


نام پروژه: دانشگاه شهید باهنر کرمان

موقعیت: کرمان، خیابان پژوهش

شرکت مشاوره: مهندسان مشاور بنیان (قبل از انقلاب )، مهندسان مشاور پیراز (بعد از انقلاب)

معماران امیرنصرت منقح، یوسف شریعت زاده، محسن میرحیدر، يدالله رزاقی، ب. فره وشي

تاریخ: 1364-1351

شروع پروژه: 1351

شروع ساخت: 1352

پایان فاز اول: 1364

شروع فاز دوم: 1364

اتمام برنامه ریزی فاز چهارم: 1374

نوع پروژه: آموزشی
مساحت سایت:
 300 هکتار

مساحت طبقه همکف (فاز اول): 5000 مترمربع 

مساحت کل(فاز اول): 16500 مترمربع

پیمانکار: شرکت جلگه

کارفرما: اولین کارفرما مرحوم آقای افضلی پور، وزارت فرهنگ و تحصیلات عالی

عکاس: خسرو بزرگی

جایزه: نامزد جایزه آقاخان سال 1371

 

در سال 1972، مرحوم آقای افضلی پور که یک تاجر بشردوست بود، مجوز رسمی برای احداث یک دانشگاه درکرمان، را کسب کرد.

آقای افضلی پور شرکت مشاوره بنیان را برای آماده سازی طرح جامع  دانشگاه و طراحی ساختمان های دانشگاه استخدام کرد. طرح جامع و مفاهیم طراحی دانشگاه به منظور برخورد با مشکل عدم قطعیت، توسعه داده شد.این به عنوان هدف پایه لحاظ گردید تا طراحی منعطف هم در داخل ساختمان و هم در ارتباطات داخلی ساختمان ها داشته باشیم.

در هر مرحله از توسعه، طرح دانشگاه می بایستی علاوه بر دارا بودن طیف کامل و منسجم، اجازه گسترش های آتی بدون ممانعت از عملکرد سایر دپارتمان ها (بخش ها) را بدهد.طرح جامع دانشگاه از شبکه شهری اورگانیک کرمان الهام گرفته شده بود، که در طول تاریخ در پاسخ به شرایط آب و هوایی یک شهر کویری  تکامل یافته بود.

ارتفاع بلوک های ساختمانی اصلی به سه طبقه محدود شده است و ملاحضات بهینه سازی لرزه ای، آب و هوایی، اقتصادی و گردشی لحاظ شده است. ارتباط و اتصال داخلی بلوک ها درطبقات بالا سبب ادغام فضاهای آموزشی و پژوهشی می گردد که سبب افزایش انعطاف پذیری فضا خواهد بود. این ارتباطات داخلی بخش های مختلف، سبب ایجاد سایه و سرپناه در زیر این مسیرهای ارتباطی در فضاهای باز بیرونی خواهد بود.

 

فاصله دقیق  بلوک ها، علاوه بر نشان داده طرح ساختمان، باعث ورود نورطبیعی و کنترل آن در فضاهای داخلی ساختمان ها در کنار ایجاد سایه کافی درحیاط های داخلی ساختمان ها می شود. این ترتیب کلی، به افراد این اجازه را می دهد که کل محوطه کمپ دانشگاهی را از میان حیاط های درونی و مسیر های طاق دار با گذر از کمترین راه های انحرافی، به همراه حفاظت از نور مستقیم خورشید یا باران عبور کنند و یا به بخش های دیگر از طریق اتصال کریدورهای و پاسیوهای درونی داخل ساختمان ها دسترسی داشته باشند.

 

منابع: 
1- وب سایت آرکنت
2- کتایخانه دانشگاه ام آی تی، ایالات متحده آمریکا
3- آرشیو بنیاد آقا خان
4- ترجمه توسط وب سایت معماری معاصر ایران

 

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

مجموعه رستورانهای زنجیره ای شیلا که از سال 1380 فعالیت خود را با عرضه هات داگ به طور اختصاصی آغاز کرده و تا امروز به کار خود ادامه داده؛ با توجه به بازار هدف خود اقدام به تغییر معماری داخلی خود کرد که طراحی کانسپت اولیه و گسترش آن برای 18 شعبه به عهده این مجموعه واگذارشد. شیلا نیاز به یک رویکرد جدید در فضاهای داخلی و انعکاس بهترحس درونی مجموعه خود به بیرون را احساس می کرد و در کنار آن خواستار معرفی اهداف آینده خود در این فضاها بودند.این اهداف باید در کنار نوآورانه بودن محصول غذایی تعریفی جدید برای مخاطبی خاص با محدوده سنی مشخص نمایش داده می شد و نکته مهم تر این است که محصول این مجموعه ذاتاً ایرانی نبوده و به عنوان یک غذای وارداتی نامیده می شود و قطعا مستلزم معرفی یک سبک مصرف و یک سبک فضا متناسب با فرهنگ میزبان می باشد.

اهداف:  با توجه به اصول برندینگ مهمترین عوامل برای ماندگاری یک برند توجه به حواس پنج گانه انسان (بویایی، چشایی، لامسه، شنوایی و بینایی) است و ما برای رسیدن به این هدف وظایف را بین تیم طراحی و مجموعه شیلا تقسیم کردیم؛ مباحث چشایی و بویایی به عهده شیلا (نوع غذا و کیفیت آن) و سایر موارد به عهده تیم طراحی محول گردید. که توانستیم به کمک شناسایی عادتهای رفتاری مخاطب و تغییر برخی از آنها (با استفاده از متریال های غیر عرف نظیر سیمان ، آهن و توری) به شیوه معماری هیجان را به کالبد بنا اضافه کنیم . مطابق با هر پروسه معماری یکی از مهم ترین اهداف مجموعه ما پرهیز از بیهودگی بوده است و تماماً  تلاش شده هیچ گونه کاربیهوده و نماسازی صرف در فضا صورت نگیرد و تمام سطوح و عناصر به صورت اکسپوز اجرا شود  و هر اتفاقی در فضا انجام می پذیرد، سودمند و نیاز واقعی بنا باشد. یکی دیگر از نکات لحاظ شده در طراحی استفاده از متریال اورجینال (به لحاظ ذاتی) نظیر بتن، آهن و چوب بوده است و نکته مهم در انتخاب این مصالح  تطبیق پذیری این تیپ متریال با محیط زیست پیرامون خود می باشد. یکی از مهمترین اتفاقاتی که می بایست در کانسپت اولیه رعایت می شد ایجاد یک مدول قابل گسترش بوده است که این مدول باید قابلیت اجرایی در یک فضای یک متر در یک متر تا یک فضای بیست برابری  را داشته باشد و در کنار آن حفظ تِمِ کلی فضا اولویت بالایی در ماندگاری یک برند در ذهن مخاطب دارد و در کنار آن باید تمام خصوصیات و شناسنامه برند نمایان باشد. برای رسیدن به فضایی مناسب با مشخصات گفته شده در بالا و ایجاد یک محیط برای ارائه یک سبک زندگی هات داک در ایران، نیازمند بررسی های زیاد در نمونه موردی موجود در دنیا بود.چالشهایی که در طراحی با ید لحاظ می گردید بررسی شرایط ساخت بود چراکه با توجه به دایر بودن مجموعه فوق ، امکان تعطیلی شعبه وجود نداشت و دیتیل های اجرایی و مبلمان و دیوارسازی ها می بایست کاملاً ساخته شوند و در زمان مشخص در محل نصب گردند و پیش از آن با توجه به اکسپوز بودن پروژه نیازمند هماهنگی های لازم بین تیم های مختلف کاری می باشد. برای پوشش سطوح دیوارها و محدوده زیر مش فلزی، تماماً از پوشش ملات ماسه سیمان و یک لایه تگری با ماسه شسته صورت گرفت و به منظور رعایت مسائل بهداشتی روی سطوح سیمانکاری شده توسط یک لایه پرایمر ورزین و درنهایت رنگ سازمانی پوشیده شد. استفاده از سیمان تگری به دو دلیل استفاده شد؛ یکی اینکه مصالح کاشی حذف شود و با همان لایه اولیه کارانجام پذیرد و دوم اینکه با توجه به نورپردازی سطوح دیوار می بایست پوششی استفاده می شد که با توجه به کوچک بودن فضاها یک بافت مناسب را روی دیوارها ایجاد نماید سطوح دیوارها با استفاده از مش فلزی و پروفیل 20*20 پوشیده شده است که این پوشش فلزی مانند یک پوسته جداکننده بین صندلی ها و دیوار ایجاد میکند و این فاصله محل مناسبی را برای نورپردازی به وجود می آورد.

استفاده از متریال هایی نظیر فلز،چوب و بتن با توجه به کانسپت اولیه استفاده گردید و یکی از مهمترین مسائلی که باید در تمام مراحل مدنظر قرار می گرفت، کنترل کردن حس سردی و یا گرمی فضا در محیط بود چراکه بتن و فلز در ذات خود سردی دارند و باید به کمک گرمای چوب متعادل گردد تا بتوان با ایجاد یک حس گرم یک فضای خودمانی و جذاب ایجاد نمود.

یکی از نکاتی که در طراحی کانسپت اولیه لحاظ گردید ایجاد یک فضای راحت و بدون تشریفات و به عبارتی مناسب برای نسل جوان و پرهیجان که به سادگی در فضا حضور پیدا کنند و با آرامش هرآنچه را می خواهند از فضا بازیابند و برای رسیدن به این هدف و بازگوکردن سبک زندگی استفاده از عکس مطابق با اهداف برند را در داخل فضای رستوران در دستورکار قرار گرفت و با استفاده از تصاویر می توانستیم آن بخش از مفهوم برند و کمپین های فصلی را به زبانی ساده تر بیان کنیم. یکی دیگر از خصوصیات اصلی که در طراحی مورد توجه بود و برای کارفرما به علت تعداد شعب و گسترش شعب بسیار اهمیت داشت بحث ارزان و ماندگار بودن طراحی داخلی بود که این موضوع با انتخاب متریال و شیوه برخورد با آن این نیاز کارفرما را برطرف کرد و از طرفی تعمیر و نگهداری شعبات مختلف بعد از اجرا بود که اهمیت زیادی داشت که این مسئله بااستفاده از معماری اکسپوز کاملا محیا شد و دسترسی به تاسیسات به ساده ترین شکل امکان پذیر گردید.

خواندن 30059 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 03 مرداد 1395 05:05