Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

فست فود قلب سفید

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

 

نام پروژه: قلب سفید
آدرس: اصفهان، خیابان سعادت آباد

معماران مسئول: سپیده صناعی، امین قاسمی

تاریخ: 1394

نوع پروژه: رستوران، طراحی داخلی

مساحت سایت پروژه: 60 مترمربع

مساحت ساخته شده: 50 مترمربع

مدیر اجرایی پروژه: امین قاسمی

تصاویر سه بعدی: سپیده صناعی، بهادر فلاحیان
عکاس: علی افتخاری

 

اهداف پروژه شامل:

- ایجاد یک طرح منحصر بفرد جهت شخصیت دادن به بنا موجود

- قابلیت اجرا و تعمیم  برای شعب مختلف در مقیاس های متفاوت

- استفاده از تنالیته دو رنگ اصلی زرد و آبی که دو رنگ اصلی برند این فروشگاه است.

- ایجاد فضا پویا و سیال

- ایجاد فضایی صمیمی و به یاد ماندنی که منحصربه این برند است.

 

این پروژه ملکی به مساحت 60  متر مربع است که در خیابان سعادت آباد اصفهان مقابل خیابان ملاصدرا واقع شده است . در بازسازی این ملک با توجه به اینکه معماری آن ارزش چندانی نداشت ، فقط سازه ی بنا حفظ شده و ظاهر آن با یک طراحی مدرن و پارامتریک توسط المان های سقفی و نمایی از ورق های فلزی تا شده با عملکرد جدید هم سو شده است . همچنین رنگ آمیزی و نورپردازی جذاب آن ، فضایی دلنشین را برای کابران فراهم آورده است. با توجه به موقعیت مکانی پروژه و نیازهای اولیه کارفرما به منظور طراحی فضایی که دارای شخصیت منحصر بفرد و قابلیت اجراو تعمیم  برای شعب دیگر را نیز داشته باشد طراحی آغاز گردید .

در ابتدا کار با طراحی نمای بیرونی بنا آغاز شد . ایجاد یک بافت در نما توسط دو مُدول که از تا کردن یک ورق فلزی به ضخامت 2 میلیمتر و تکثیر آنها در نما بافتی یک پارچه همراه با طرح هندسی منظمی را ایجاد نمود که قابلیت ساخت و اجرا  به صورت انبوه را امکان پذیر نمود . رنگ سفید در نما جلوه ی خاصی در روز به آن داده که آن را از نمای ساختمان های جانبی جدا و شاخص ساخته است. نما در شب همراه با نور پردازی طراحی شده جلوه ای دوچندان بخود می گیرد که نظر رهگذران را به خود جلب می کند.

در مرحله بعد طراحی داخلی شروع شد که شامل سقف ،  دیوار های جانبی وبدنه کانترو طراحی مبلمان برای این مجموعه می باشد.یکی از نقاط عطف این پروژه سقف پارامتریک آن است که دارای خم های سینوسی غیر موازی بوده که فضایی پویا ایجاد می کند و چشم بیننده را با حرکت خود به این سو آن سو می کشد و هیچگاه برای بیننده تکراری و خسته کننده نخواهد بود .

برای ایجاد این پوسته در سقف از تعداد 3900 لوله آهنی در طول های مختلف و  مشخص  استفاده شده است،که انتهای آنها لوله ای از جنس پلکسی گلاس5  سانتی متری که سند بلاست شده ، تعبیه کردیم ،که پشت آن نور ال یی دی  قرار گرفته استفاده شده است که نور محیط را تامین می نماید . برای ساخت چنین سیستم پیچیده ای سقف را به قسمت های کوچک تر و مساوی تقسیم کرده و هر قسمت به صورت مجزا در کارگاه تولید و تست شده و در نهایت به ترتیب در جای خود در سقف اصلی قرار گرفته اند. جهت اطمینان از اینکه میله ها به صورت کاملا عمودی در جای خود قرار بگیرند از دو بیس پلیت فلزی در قسمت اتصال میله ها به سقف استفاده شده تا درصد خطا را به حداقل برساند.تمام مراحل فوق قبل از اجرا به صورت کاملا دقیق به صورت رایانه ای بانرم افزار Grasshopper مدل سازی و محاسبه گردیده است و مراحل ساخت برنامه ریزی گردید تا از هر گونه اشتباه و تاخیر در تحویل پروژه جلوگیری گردد .

در طراحی دیوارها  و کانتر از چوب سند بلاست استفاده شده و ترکیب آن با طیف رنگ ها  روشن و زنده محیط را گرم تر نموده و باعث ایجاد تعادل بصری  در محیط گردید . فرم های لوزی حرکت به سمت کانتر را القا می کند و بیننده را به سمت محل سفارش هدایت می کند .

در مر حله بعد با استفاده از آیینه بر روی یکی از دیوار های جانبی که فرم لوزی نیز در آن تکرار شده محیط را بزرگتر جلوه داده و نیز باعث بازتابش اِلمان های نوری در سقف  گردیده است. در شب پنجره های اصلی نیز باز تاب اِلمان های نوری را در خود ایجاد می کنند که خود باعث ایجاد خطای دید در بیننده شده و این حس به او القا می گردد که گویا پیاده رو مقابل نیز با اِلمان های نوری تزئین شده است . در مقابل آیینه به منظور ایجاد تعادل از آجر با چیدمان منحصر به فرد خود استفاده شده که  و به منظور دادن جلوه ای زیبا تر چند ردیف از آجر ها به صورت رندوم  پوشش های سبز تغییر یافته اند که این خود باعث می شود که محیطی پویا تر و صمیمی تر ایجاد شود.

در نهایت مبلمان با بهره گیری از طرح هندسی دیوارو سقف ، طراحی ، و رنگ آمیزی شده است  . در ساخت میز ها از چوب استفاده گردیدکه کاملا با دیوار کانتر  هارمونی دارد  و به منظور ایجاد تعادل در ساخت صندلی ها از فلز استفاده گردید .در این پروژه دو طیف اصلی دو رنگ زرد و آبی که به بهترین صورت در جای خود قرار گرفته و باعث ا یجاد تعادل بصری در محیط می شود و مدت زمانی که در این محیط نشسته اید می توانید از محیطی متفاوت و پویا لذت ببرید. 

 

 

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 10937 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 شهریور 1395 22:16