Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
Image is not available

VISIT Architecture Events

Slider

Events

نمایشگاه بین المللی معماری
دفتر مهندسین مشاور gmp آلمان در تهران
نمایشگاه بین‌المللی در گردش: «طراحی با گفت و شنود»
دفتر معماری gmp | فون گرکان، مارگ و شرکا

تاریخ برگزاری: ۵ تا ۲۷ مهرماه ۱۳۹۷
مکان برگزاری: فرهنگسرای نیاوران
آدرس: تهران، خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران، خیابان فرهنگسرا

برگزار کننده:
فصل نامه معماری و ساختمان
همکار فرهنگی: سفارت آلمان در تهران
وبسایت: 
www.designing-in-dialogue.com
وبسایت مهندسین مشاور: 
www.gmp.de

این نمایشگاه معماری اولین بار در هوشی مین (شهر) ویتنام برگزار شد و از آن روز تاکنون در دو قاره به نمایش درآمده است، از جمله در شهر سانتیاگو در شیلی، ریو در برزیل و پکن در چین. افتتاحیه نمایشگاه در قالب برنامه «رویارویی‌های آلمانی ـ ایرانی» سفارت آلمان در ایران انجام خواهد شد. همزمان با افتتاحیه نمایشگاه، یک همایش معماری با سخنرانانی متفاوت از جمله پرفسور دکتر فولگوین مارگ، موسس دفتر مهندسین مشاور gmp برگزار خواهد شد.

معماری خوب از راه گفت و شنود میان طراح، سازنده و بهره‌بردار به وجود می‌آید، و پذیرای مسولیت اجتماعی می‌باشد. تنها در صورت طرح پرسش‌های درست برای یک پروژه ساختمانی و پیداکردن پاسخ مناسب برای آن‌ها می‌توان پروژه را به بهترین شکل اجرا کرد. این پرسش‌ها عموما پرسش‌هایی غیر معمولی بوده، گاهی بسیار ساده جلوه می‌کنند، و غالباً به نظر می رسد که می خواهند ناممکن را ممکن سازند.

نمایشگاه «طراحی با گفت و شنود ـ معماری فون گرکان، مارگ و شرکا» با به نمایش گذاشتن نمونه‌هایی از آثار بین‌المللی مهندسین مشاور فون گرکان، مارگ و شرکا (gmp) نمایش پاسخ‌های معمارانه است به پرسش‌های خاص فرآیند طراحی؛ پاسخ‌هایی که از راه گفت و شنود زاده می‌شوند.

از زمان آغاز به کار این دفتر معماری در سال ۱۹۶۵ میلادی، تاکنون سه شریک، یک شریک برای چین و یازده "شریک وابسته" به این گروه معماری اضافه شده است. بیش از پانصد کارمند در ۱۱ شهر در دفاتر شرکت جی ام پی در داخل و خارج آلمان مشغول به کار هستند. در بیش از ۵ دهه کار پیوسته و فشرده، ساختمان‌های متعددی در سراسر جهان به وجود آمده‌اند که نام جی ام پی را برای یک معماری پایدار و آشکار، که حاصل یک گفتمان محلی است، مطرح می‌کنند. دیدگاه معماری این شرکت بر گرفته از معیارهای ویتروو شامل دوام، کاربری و زیبایی می‌باشد. تنها وقتی می توان یک معماری را سزاوار نام با دوام به معنای پایدار دانست که هماهنگ با شرایط اقلیمی محلی و با به کارگیری مصالح مناسب، هم چون پوسته‌ای برای جای دادن تنوع بشری، و در حد امکان آشکار و گویا، طراحی بشود.

gmp در بیش از ۳۸۰ مسابقه معماری ملی و بین‌المللی مقام اول را کسب کرده و نیز دارای تعداد بی‌شماری جایزه برای معماری ویژه می‌باشد. بیش از ۴۱۰ ساختمان در سراسر جهان با طراحی gmp ساخته شده است. این نمایشگاه در نگارخانه فرهنگسرای نیاوران در فضایی بیش از ۵۰۰ متر مربع، جنبه های عملی و نظری کار دفتر مهندسین مشاور gmp را به نمایش می‌گذارد. کارهای به نمایش درآمده بازتابنده‌ی تنوع فکری مورد نیاز در رویکرد معماری می‌باشند. اسکیس‌ها و نقشه‌ها نمایشگر ایده طراحی مفهومی بوده، ماکت‌ها ترکیب سه بعدی طرح را ملموس نموده، و عکس ها و فیلم ها مستند ساختمان‌های تکمیل شده را ارائه می‌دهند. تمامی متن‌ها به دو زبان فارسی و انگلیسی می‌باشند.

این نمایشگاه معماری دارای دو بخش می‌باشد:  در یک بخش پروژه‌های تحقق یافته gmp در سراسر جهان دسته‌بندی شده در سه مقوله شهرسازی، اجرا و تفسیر، پویایی و همگانی ارائه می‌شوند؛ در بخش دیگر پروژه‌ها و طرح‌هایی که gmp در سال‌های گذشته در ایران انجام داده، نمایش داده می‌شوند. 

یکی از موضوعات کلیدی بخش ایران، ایده طرح جامع ارایه شده توسط gmp برای فرودگاه سابق قلعه مرغی می‌باشد که قسمت اعظم سایت آن به وسعت ۲۷۰ هکتار در قلب کلان شهر تهران از زمان تعطیلی بی‌استفاده است. ایده طرح جامع gmp کاربری پارکی برای تمامی ساکنین کلان شهر تهران را، همانند یک باغ ایرانی از دیدگاه شهرسازی، مطرح کرده است. در چارچوب طرح جامع پیشنهادی gmp، برای اولین بار طرح‌های تهیه شده توسط شرکت کنندگان در آکادمی غیر انتفاعی فرهنگ معماری (aac) و بنیاد معماری میرمیران به نمایش گذاشته می‌شوند. آکادمی یاد شده توسط مهندسین مشاور فون گرکان، مارگ و شرکا (gmp) در هامبورگ تاسیس شده است. دوره معماری «باغ شهر تهران» (Tehran City Garden) با همکاری این دو بنیاد در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ در هامبورگ برگزار شد که در آن 20 دانشجوی معماری در پنج گروه چهار نفره متشکل از دو عضو ایرانی و دو عضو بین‌المللی، مرکز تعاملات اجتماعی شهر ـ مجموعه ای متشکل از مرکز فرهنگی، کتابخانه، سالن‌های سینمایی و بازار را برای بخش فرهنگ و ادب پروژه طراحی کردند. در آغاز این دوره یک سفر شش روزه مطالعاتی در ایران انجام شد. در این سفر شرکت کنندگان امکان بازدید و بررسی ساختمان های پر‌اهمیت تاریخی و مدرن در تهران و اصفهان را داشتند. پس از بازگشت در طول سه هفته به مدیریت پرفسور دکتر فولگوین مارگ و مهندس هوبرت نینهف در آتلیه‌های آکادمی فرهنگ معماری aac هامبورگ در پردیس Campus Rainvilleterrasse طرح هایی که در نمایشگاه حاضر ارائه می‌شوند، به وجود آمدند.

دیگر موضوع کلیدی بخش ایران ایده «ساختار آینده: تهران» است که در آن پروژه‌های ساخته شده و چشم اندازهای gmp برای ایران ـ تهران نشان داده می شوند. نمایشگاه بین‌المللی جدید تهران «نمایشگاه شهر آفتاب»، بر اساس طرح پرفسور دکتر فولگوین مارگ و هوبرت نینهف به همراه مارکوس فیسترر در سال‌های گذشته و با همکاری دفتر مهندسین مشاور نقش جهان پارس ساخته شد. همزمان با افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ فاز اول نمایشگاه شهر آفتاب تهران نیز توسط رییس محترم جمهوری، آقای دکتر حسن روحانی، و شهردار وقت، آقای دکتر محمد باقر قالیباف، افتتاح شد. همانند نمایشگاه شهر آفتاب تهران، طرح‌های ارایه شده برای استادیوم آزادی و یا ترمینال فرودگاه حجاج تهران همگی در تعامل و گفت و شنود محلی انجام پذیرفته اند.