Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
Image is not available

Send Us Your Workshops

Slider

Workshops

Persian

ورکشاپ: پاویون چند قطره
آدرس: باغ عفیف آباد، شیراز، ایران

دفتر معماری: گروه معماری اشعری و همکاران
معمار: امیرحسین اشعری
تیم طراحی و اجرا: زهرا جعفری، نیلوفر عسکری
تاریخ: اردیبهشت ۱۳۹۷
مساحت:
۱۶ مترمربع

مدیر اجرایی: سعید جمالی
تیم اجرایی: سعید جمالی، احسان شبانی، ایوب هاشمی و اصغر گرامی (سازه فلزی)، امین رضایی، رضا شیبانی، انیس انباز، زهرا رحیمی، ملیکا خورشیدیان
نورپردازی: محمد حسین نورزاد
گرافیست: نیلوفر عسکری

مصالح: لوله داربست، توری فلزی، ام دی اف، سی دی، نخ ماهیگیری، استاپر، قلاب، ورق فلزی، رنگ رزین ضد آب

مطالعات: الناز امینی خانیمنی
دانشجویان همراه: آناهیتا نیک نام، الناز پیوند، مطهره فخاری، پیمان باقری ، سارا قنواتی ، سعید نصیری، محمد مسرور، نازنین سلیمانی
بودجه: ۳ میلیون تومان
کارفرما:
 سازمان نظام مهندسی شیراز، رویداد معماری قوام‌الدین شیرازی
فیلم: احسان شبانی، زهرا جعفری
عکاسان:
 امیرعلی غفاری، احمد آگاه

پاویون چند قطره یکی از پاویون های شرکت کننده در کارگاه-مسابقه قوام الدین شیرازی با محوریت بحران های زیست محیطی است. رویکرد ما در این مسابقه بیانی انتقادی به تولید آلودگی های محیطی و زباله توسط بشر است. سی دی به عنوان بخشی از پسماندهای الکترونیکی، به طور انبوهی در سرتاسر جهان تولید می شود که در پروسه تولید آن علاوه بر سوخت های فسیلی و فلزات معدنی مقدار زیادی آب مصرف می شود.

در ابتدا ما فراخوانی در شبکه های اجتماعی انتشار دادیم و از مردم خواستیم سی دی های دوریزشان را برایمان بیاورند. هدف از این کار علاوه بر آموزش همگانی، جمع آوری بخشی از زباله های دوریز آن ها و تامین بدون هزینه مصالح مورد استفاده در پروژه بود. ما از مردم خواستیم تا در ساخت پاویون نیز با ما مشارکت کنند. سی دی های مورد استفاده با خود بخشی از خاطرات گذشته ی افراد را به همراه داشت که استفاده از آن باعث ایجاد حس تعلق خاطر افراد به پاویون می شد.

پاویون "چند قطره" در چارچوب شبکه ای از داربست با ابعاد ۴×۴×۴ متر مکعب شکل گرفت. داربست ها از یک کارگاه ساختمان سازی به محل مسابقه آورده شد و قرار است که دوباره به مکان اولیه خود بازگردد. سی دی های جمع آوری شده با کمک مردم در نخ های ماهیگیری بافته شد. جایگذاری یک استاپر بین هر سی دی باعث چرخش آن ها در جای خود گردید و همین امر موجب حرکت سی دی ها هنگام وزش باد و ترغیب افراد به تجربه فضای درون پاویون می شود. در هر رشته ۱۴ تا ۲۲ عدد سی دی وجود دارد. ما به کمک قلاب فلزی وصل شده به انتهای هر رشته توانستیم حدود ۴۵۰ رشته سی دی را در مدت چند ساعت بر روی شبکه مش قرار گرفته بر روی سقف نصب کنیم. سی دی ها برای ما بیانی استعاری از قطرات باران هستند. سعی ما در یادآوری آن با برانگیختن و تشدید حواس افراد به کمک مشابه سازی بارانی از جنس زباله شکل گرفته است. شخص با ورود به پاویون با رشته های سی دی برخورد می کند. از به هم خوردن رشته های با یکدیگر صدایی شبیه صدای بارش باران شنیده می شود و با عبور نور از بین رشته ها، تلالو آن در کف ایجاد می شود.


...
درباره مسابقه قوام الدین شیرازی:
چهارمین دوره کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی امسال با هدف ارتقا فرهنگ معماری شهری و تعامل مستقیم میان جامعه معماری و شهروندان در اردیبهشت ۱۳۹۷ در گذر قوام‌الدین شیرازی (جلوخان باغ عفیف آباد) در شهر شیراز برگزار گردید. موضـوع رویـداد امسـال باتوجـه بـه اهمیـت تغییـرات اقلیمی در ایران و بحران هـای زیست محیطی بـه وجـود آمـده در سـال هـای گذشـته بـه تعامـل میـان محیـط زیسـت بـه عنـوان بسـتر بـه وجـود اورنـده تمدن بشری و معماری بـه عنـوان شکل دهنـده اصلـی بـه تمـدن، مـی پـردازد. "اطلاعات بیشتر"