Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

ساختمان اداری سفید

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

نام پروژه:  ساختمان اداری سفید
آدرس: تهران، شهرک قدس
شرکت مشاوره: بَهَمبَر نوین ساز / BNS Studio
معماران: فرشاد کازرونی، فرناز بخشی، آذین سلطانی
تیم طراحی: مهتا حیدری، علی کشتی آرا، هادی شریف زاده، نیوشا رشیدی، ضحی نکوئیان، شبنم ابطحی
تاریخ اجرا: 1394
نوع پروژه: اداری
مساحت سایت پروژه: 215 مترمربع
مساحت ساخته شده: 1500 مترمربع
مهندس سازه: عمران فرا رادمان
تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: طراحان اقلیم
شرکت سازنده/ اجرا نما: صنایع آلمینیوم آلما، غلامرضا ابراهیمی
مدیر اجرایی پروژه: فریدون یوسفی
پیمانکار: شرکت ساختمانی طه
عكاسان: فرشاد کازرونی، آذین سلطانی

کارفرما: خصوصی
مسابقات:
نامزد دریافت جایزه در بخش ساختمانهای عمومی، جایزه معمار 95
نامزد دریافت جایزه در بخش ساختمانهای تجاری،  دومین جایزه معماری آسیا، وین، 2016

 

پروژة اداري- تجاري زرافشان با مساحتي در حدود 1500 متر مربع در تقاطع خيابانهاي زرافشان و فلامک در شهرک قدس واقع شده است.  این بنا دارای هفت طبقه می باشد که طبقات همکف و نیم طبقه آن به کاربری تجاری و پنج طبقه دیگر به فضاهای اداری اختصاص یافته است. پلانهای بخش اداری به صورت فضای باز (open office) با نورگیری مناسب طراحی شده است. لازم به ذکر است به علت طراحی مدولار در کلیه اجزاء معماری داخلی از جمله جایگذاری چراغها، پریزهای کفی و دریچه دستگاههای خنک کننده، امکان تبدیل فضاهای باز اداری به فضاهای بسته به راحتی فراهم می باشد.

موقعيت ویژه ساختمان، گروه طراحي را بر آن داشت تا از طريق ايجاد  نماي دو پوسته، ساختمانی شاخص و متفاوت را به تصویر کشدهدف از طراحی این پروژه علاوه بر شاخص بودن، ایجاد بنایی مدرن و برجسته  است. از این روی در طراحی پوسته اول از سیستمcurtain wall  استفاده شده است تا بدین صورت از سنگینی نما کاسته شده و نمایی یکپارچه ایجاد گردد. پوسته دوم که متشکل از پروفیلهای آلومینیومی افقی است ، در واقع لباسی زیبا برای ساختمان است که علاوه بر تعریف ترکیب نما ساختمان، با کنترل نور ورودی به عنوان یک محافظ عمل کرده و از فضاهای داخلی در مقابل نور و گرما محافظت می کند.

پوسته دوم حدود 70 سانتیمتر از پوسته اول فاصله دارد که بدین صورت فضایی برای حرکت در دور ساختمان جهت نگهداری و تعمیرات ساختمان و هم چنین قرارگیری گلدانهای همیشه سبز فراهم شده است. در محل قرارگیری گلدانها ، پوسته آلومینیومی گشایش یافته و بدین صورت علاوه بر ایجاد هارمونی زیبا در طراحی نما، چشم اندازی مناسب را نیز از درون فضاهای اداری فراهم می سازد. همچنین پروفیلهای آلومینیومی نامبرده با مقاطع 5×5 و 10×10 سانتیمتری و با فاصله های متفاوت با توجه به زاویه دید انسان در حالتهای نشسته و ایستاده طراحی شده است تا علاوه بر ایجاد سایه- روشن های دلنشین، زاویه دید مناسبی را برای کاربران ایجاد نماید.

پوسته دوم در طبقات همکف و نيم طبقه آن ادامه پيدا نمي کند تا بدين شکل حس سبکي در قسمت زير ساختمان ايجاد گردد و ويتريني مناسب براي کاربري تجاري در اين طبقات فراهم گردد. لازم به ذکر است قاب سفید طراحی شده در کنج شرقی و جنوبی بنا، علاوه بر ایجاد فضای مکث و گشایش مناسب در طراحی نما ساختمان، هماهنگی لازم با چهارراه موجود در کنار ساختمان را نیز دارا می باشد.

 

...
استفاده از مطالب منتشره در سایت آرشیوی - تحقیقاتی معماری معاصر ایران با ذکر منبع و لینک دهی مستقیم به وب سایت مجاز می باشد.
در صورت استفاده از تصاویر پروژه ها و سایر اسناد و مدارک تصویری، عکس ها بدون هیچ دخل و تصرف در آنها من جمله کراپ کردن، مخدوش نمودن و درج لوگو استفاده گردد.

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

 

خواندن 6463 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 آبان 1395 19:29