Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

طرح مرمت و باززنده سازی روستای اصفهک

 

اطلاعات عمومی پروژه

نام: طرح مرمت و باززنده سازی روستای اصفهک

آدرس دقیق پروژه: استان خراسان جنوبی، 35 کیلومتری شرقی شهرستان طبس، روستای اصفهک

شرکت مشاوره: مهندسان مشاور عمارت خورشید

معمار مسئول: فرامرز پارسی

معمار مسئول مطالعات و مستند نگاری: کاوه منصوری

برداشت و مستند نگاری: کاوه منصوری، خورشید پارسی، یونس قهرمانی، الهه خواجویی (مهندسان مشاور عمارت خورشید)

دانشجویان کارشناسی ارشد مرمت دانشگاه آزاد اسلامی یزد (نیمسال دوم 92- 93) و (نیمسال اول 94- 93)، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی-واحد تهران مرکزی

تیم طراحی: فرامرز پارسی، کاوه منصوری، یونس قهرمانی، مرضیه ابراهیمیان

دانشجویان کارشناسی ارشد مرمت دانشگاه آزاد اسلامی یزد (نیمسال دوم 92- 93) و (نیمسال اول 94- 93)

دانشجویان کارشناسی ارشد معماری داخلی پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران  (نیمسال اول 94- 93)

طراحی منظر: کاوه منصوری، خورشید پارسی

تاریخ شروع و اتمام طراحی: اردیبهشت 93- ادامه دارد

تاریخ شروع و اتمام اجرا: تیرماه 94- ادامه دارد

مساحت سایت پروژه: 35.000 مترمربع (3.5 هکتار)

مساحت ساخته شده: 4000 مترمربع

نوع: بازسازی و مرمت

مهندس سازه: صابر اسدی

تاسیسات مکانیکی: نیما طالبی، عماد شهابی

تاسیسات الکتریکی: حامد پرهام

مدیر اجرایی پروژه: محسن مهدی زاده، مصطفی یعقوبی

تیم اجرایی پروژه: اهالی روستای اصفهک

مهندسین ناظر: فرامرز پارسی، کاوه منصوری

پیمانکار: اهالی روستای اصفهک

طراح3D : الهه خواجویی، نیما نادری

گرافیست: کاوه منصوری

عکاسان: انوشه پیربادیان، کاوه منصوری، علی فرج مندی، فرشید رحیمی، فرید توکلی

جوایز: پروژه تقدیر شده هیات داوران جایزه معمار در بخش بازسازی، سال 95

متریال های اصلی: خشت، آجر، گروت پایه رسی، چوب

کارفرما: اهالی روستای اصفهک

 

 

اصفهك، روستايي كه هست...

طرح مرمت و باززنده سازی روستای تاریخی اصفهک؛ نمونه ای از مرمت مشارکت محور

 

اصفهك روستايي است تاريخي در ٣٥ كيلومتري شرقي شهر طبس كه در جريان زمين لرزه روز ٢٥ شهريور ١٣٥٧ به شدت آسيب ديد. با كشته شدن بيش از ٨٠ نفر از ساكنان، روستاي تاريخي كه براي سده ها محل سكونت بود، متروكه گشته و به تدريج خالي از سكنه شد، بگونه اي كه حدود ٥ سال پس از زلزله، تقريبا نشاني از سكونت در روستا به چشم نمي خورد.

در پي اقدامات بازسازي پس از حادثه كه بلافاصله پس از زلزله شروع شده بود، بازماندگان در خانه هايي كه جهت اسكان موقت احداث شده بود، مستقر شدند. به تدريج و با ساخت روستاي ساكنان به بخش نوساز كه عمدتا واحدهايي حياط دار بوده و با سبكي متفاوت از الگوي خانه هاي بومي ساخته مي شدند، نقل مكان كردند. با متروكه شدن روستاي تاريخي، فرآيند فرسايش و تخريب آن كه در معرض عوامل طبيعي و انساني قرار داشت، شدت يافت، بگونه اي كه در بازه اي ٣٥ ساله تاثير فرسايش بر ابنيه خشتي روستا، به مراتب بيشتر از تخريب ناشي از زمين لرزه بود. ساختار منحصربفرد معماري روستا از يك سو و منظر طبيعي جالب توجه بافت در كنار تمام خاطرات شيرين زندگي در روستا، از عواملي بود كه ايده بازگشت به روستاي تاريخي و مرمت آن را ايجاد كرد. با شكل گيري ايده مرمت در ذهن جوانان روستا، نخستين اقدامات بازسازي شامل نقشه برداری، محله بندی و برداشت گذرهای روستا در خلال سالهاي  ٩٢-١٣٩١ انجام شد.

در اوايل سال ١٣٩٣ و در پي بازديد اتفاقي مهندس فرامرز پارسي (يكي از متخصصان مرمت كشور) از بافت روستايي و آشنايي با اقدامات صورت گرفته در آن، آهنگ فرآيند مرمت و بازسازي روستا شدت گرفت. در طول ٢ سال آتي و با همت وي، بيش از چهار گروه دانشجويي با حضور در روستا، به تکمیل اسناد مطالعاتی و تهیه نقشه های وضع موجود و طرح مرمت پرداختند. نتيجه اين امر، تهيه نقشه هاي وضع موجود بيش از ٤٠ بنا و آماده سازي نقشه هاي مرمت و معماري بيش از ١٥ بنا و آموزش فنی جوانان روستاست که با پشتیبانی علمی و فنی مهندسان مشاور عمارت خورشید تهیه شده است.

نتیجه این اقدامات، بهره گیری از امکانات روز مرمت و مشاركت ساكنان روستا در فرآيند بازسازي واحدهاي مسكوني با رويكرد به اقامتگاه بوم گردي اصفهك است. امروزه، بيش از ١٠ نفر از جوانان روستا، در مراحل مرمت واحدهاي مسكوني آموزش ديده و اقدامات بازسازي را زير نظر مرمت گران متخصص انجام مي دهند. تجديد بناي حمام و مرمت مسجد قديمي و مقبره هاي خانوادگي مجاور آن، خانه ساباط و خانه دو صفه در كنار بازسازي بخش هايي از جداره هاي خشتي روستا تنها بخشي از اقداماتي است كه تاكنون صورت گرفته است. اقداماتي كه همه و همه با همكاري و مشاركت اهالي روستا و به دست آنان صورت گرفته است.مرمتي كه هنوز در روستا ادامه دارد... بر اساس پيش بيني هاي صورت گرفته، در پايان سال ١٣٩٥، مرمت چهار خانه روستا به همراه ساختمان هيئت (رستوران) و احياي حمام كوچك (قديمي) تكميل خواهد شد.

 

 

...

استفاده از مطالب منتشره در سایت آرشیوی - تحقیقاتی معماری معاصر ایران با ذکر منبع و لینک دهی مستقیم به وب سایت مجاز می باشد.
در صورت استفاده از تصاویر پروژه ها و سایر اسناد و مدارک تصویری، عکس ها بدون هیچ دخل و تصرف در آنها من جمله کراپ کردن، مخدوش نمودن و درج لوگو استفاده گردد.

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

 

خواندن 6684 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 18 آبان 1395 22:18