Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

ساختمان اداری نیک بسپار

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

 

نام پروژه: ساختمان اداری نیک بسپار
آدرس:  تهران، خیابان شیراز جنوبی، برزیل غربی، پ 41
شرکت مشاوره: دفتر معماری آو
معماران مسئول: امیر شهراد
تیم طراحی: صدف قناویزباف، موسی عزیزی 

تاریخ شروع طراحی: 1392

تاریخ شروع و اتمام کار: 1390-1394

مساحت زمین: 340 متر مربع

مساحت ساخته شده: 1500 مترمربع

نوع ساختمان: اداری

مهندس سازه: حمید فرجاد

مهندس تاسیسات مکانیکی: افشین دوستان

مهندس تاسیسات الکتریکی: امید اردلان

مدیر اجرایی پروژه: افشین دوستان

تیم اجرائی پروژه: پیام راهنمایی

نظارت: امیر شهراد

پیمانکار: گروه نیک بسپار

طراح سه بعدی: ساناز گودرزی، زهرا  حیاتی

ماکت ساز: سهیل شهدی

عکاس: حسین فراهانی

کارفرمامحمد شهوازیان

جایزه: رتبه دوم جایزه معمار در بخش عمومی سال 94

 

 

ساختمان اداری نیک بسپار، دفتر مرکزی گروه صنعتی نیک بسپار  میباشد که در مرحله اتمام سازه، به  تیم معماری ما  ارجاع شد.تمامی طبقات در اختیار این شرکت میباشد .تاریخ شروع پروژه 1390 و تاریخ اتمام آن خرداد1394 است.

 

تهران-مسیر املا تا انشا

با بررسی و مطالعات انجام شده در حوزه نظریات اصلی نشانه شناسی و مابه ازای آن در معماری به این نکته پی میبریم که افراد بر شکل های ساخته شده چه معنایی را حمل میکنند. این شیوه قرائت در معماری همبسته با علم نحو در "زبان" بررسی میشود.بحث بر این است که دو جنبه معنا و نحو در زبان را نمیتوان به طور کامل از یکدیگر جدا کرد.به همین دلیل اهمیت موضوع "سنجش بعد نشانه شناسی"مطرح میگردد. این نظریات متعلق به فردینان دو سوسور، فیلسوف سویسی و چارلز سندرس پیرس ، پیمایشگر آمریکایی است.
هردو این فلاسفه به این امر پی برده بودند که اصول برگرفته از زبان را میتوان برای تحلیل فرایند "دلالت"5 در دیگر رشته ها نیز به کار برد.1

 

زبان خارج از دستور تهران

شهر تهران متنی است که درگیر اجزای زبانی خویش  است. چراکه در مسیر شهرسازی ، تغییرات سریعی را تجربه کرده است .کالبد پیش از انقلاب ، فریز شده و نوستالژی مدرنیسم گشته است.اما شهر هرگز نمی ایستد و به رشد خارج از برنامه ادامه داده است. در این ساختار کوچکترین جزء با معنی(مسکن) ، شکل دهنده محیط است. ما این واحد را "پیکسل" مینامیم.با پیوستن این اجزاء با معنی به هم، گرو ههای بزرگتری-تصویر بزرگتری- شکل میگیرد و در ساختار کلان، شکل شهر که حاصل انتظام محیط است را به وجود می آورند.دو جنبه معنای شهر  و معنای پیکسل را نمیتوان به طور کامل از هم جدا کرد.

 

نما مهم نیست-Resolution  مهم است

تصویر شهر ، حاصل یک نظام خوشه ای است  و   مفاهیم  کلیدی آن در “مقیاس” خلاصه میشود. مقیاس در  وجوهات خرد  تاکلان آن به صورت طیفی تعریف میشود که “ قرائت پذیری شهر” و “نگاه به معماری” در دو سوی این طیف قرار میگیرند. مقیاس های گوناگون“ resolution” های ( وضوح دانه بندی های) متفاوت ، اما متعلق به یک“تصویر بزرگتر” را ارائه میدهند.

الزماً تضادی میان وضوح وتنوع نیست. تنوع میتواند در عین وضوح  مطلوب و  دلخواه باشد .  سادگی تصویر شهر نباید به  حدی باشد که یکنواختی ملال آوری را بر ذهن بیننده القا کند. تنوع و پیچیدگی،  سیمای  شهر را دلپذیرو پر هیجان می کند اما این تنوع  باید تا اندازه ای باشد که وضوح کلی از میان نرود و شخص نباید هرگز احساس  کند  تصورکلی خود را از  محیط از دست داده و به   اصطلاح سردر گم شده        است.

 

4. High resolution city

در پروسه طراحی این ساختمان مهمترین  چالش تعیین  resolution مناسب و مقیاس گذاری ساختمان بوده است.  این resolution  است که موقعیت ما را در بافت مشخص میکند. در این پروژه ما از آیکون دوری کرده و سعی در قرار گرفتن در دانه بندی شهر کرده ایم. جز و کل تصویرشهری پروژه در مقیاس خرد و کلان در تناسب هستند.شکل زدایی هدف اصلی  پروژه بوده و این هدف در  راستای رسیدن  به  بافت در موقعیتی است که طرح های بالا دست آن  مثل پروژه مسکونی مجتمع سامان وبرج های ونک پارک ، خطوط کلی محله را ترسیم میکنند.

 

 

 ----------------------

1)با برادبنت،در باره معماری-حمید ندیمی-دانشگاه شهید بهشتی-1388

 

 

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

 

خواندن 5782 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 14:19