Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

فروشگاه کاترپیلار

 

 

اطلاعات عمومی پروژه

 

نام پروژه: فروشگاه کاتر پیلار
آدرس: تهران، فاز 2 شهرک اکباتان، مرکز تجاری مگامال
شرکت مشاوره: شرکت معماری کانسپت []
 معماران پروژه: سمیه نائب عباس، نازنین افشار، پریسا براتی پور

همکاران طراحی: مینا داود آبادی، مریم داود آبادی 

تاریخ: 1391

مساحت ساخته شده: 100  مترمربع

نوع ساختمان: تجاری، طراحی داخلی

شرکت سازنده: شرکت بلند آسمانه

طراحی سه بعدی: مریم داوود آبادی

کارفرماشهرام مهدی زاده

عکاس: اترونوش باشنگ

جایزهتقدیر بدلیل اجرای خوب و مناسب در ششمین دوره مسابقه طراحی داخلی در بخش ساختمان های اداری و تجاری ، برگزار شده توسط مجله معماری وساختمان در سال 1392

 

در طراحی این پروژه در وهله نخست هماهنگی با سایر فروشگاه های کاترپیلار در سراسر دنیا و همچنین هماهنگی با ایده مفهومی نام کارترپیلار مد نظر بوده است. در راستای رسیدن به فضایی با تداعی طراحی صنعتی از پروفیل های فلزی در دیوارسازی ها و همچنین اکسپوز کردن سقف ها به وسیلۀ نمایان کردن عناصر سازه ای و تاسیساتی (برق و مکانیک) استفاده گردید. رنگ های زرد، خاکستری و مشکلی برگرفته از لوگو و آرم این شرکت بوده است. در عین حال، پوسترهایی با نماد ماشین آلات شرکت کاترپیلار در تمامی دیوارهای داخلی به عنوان عناصر تزئینی خودنمایی می کند.

در طراحی این مکان تلاش شده که علیرغم استفاده از عناصر مشترک تمام فروشگاههای کاترپیلار در سراسر دنیا (به ویژه رنگ و عناصر فلزی)، معماری با توجه به نوع برداشت مخاطب ایرانی نسبت به این برند بومی سازی شود. در سطح جهانی برند کاترپیلار، به عنوان یک برند صنعتی و در سطح ابزار و البسه کار معرفی شده است. در ایران اما این برند به طور گسترده با ارزش کاربری زمخت روزمره (ولی نه صنعتی) شناخته می شود. از این رو، در معماری این واحد تجاری، از استفاده مستقیم از عناصر صنعتی نظیر ماشین آلات و چرخ دنده که در بیشتر فروشگاه های کاترپیلار حضور دارند، پرهیز شده و رجعت به این عناصر صرفا از طریق عکس، پوستر و گرافیک می باشد. در مقابل، در سقف ها و نیمکت ها از عنصر چوب استفاده شده است تا از شدت صنعتی بودن فضا کاسته شود و فضایی دعوت کننده تر به وجود آید. 

 Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

 

خواندن 7348 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 13:59