Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran

ورود

Slide 1 - copy - copy

در این بخش در تلاش هستیم تا اطلاعات مربوط به معماران ایران اعم ازبیوگرافی و آثار منتخب آنان گردآوری و معرفی گردد.
این بخش نیازمند همیاری شما مخاطبان گرامی است تا اطلاعات مربوط به معمارانی که می شناسید بویژه آنانی که مسن هستند و یا در قید حیات نیستند جمع آوری و مستندنگاری گردد.

Shadow

بهروز پزشکی

بهروز پزشکی بهروز پزشکی

بهروز پزشکی متولد ۱۳۰۵، در سال ۱۳۳۶ از دانشکده معماری دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد۱. وی تحصیلات خود را در رشته شهرسازی در هلند و انگلستان و در استرالیا (دوره مدیریت شهرسازی) ادامه داده و دکتری شهرسازی را از دانشگاه تهران گرفته است. مهندس بهروز پزشکی به عنوان یکی از نخستین مهندسان و مدیران فنی بانک ساختمانی و سپس سازمان مسکن، از آغازگران مجموعه سازی های بلندمرتبه (مجموعه بهجت آباد و آپارتمان های پارک ساعی) و شهرکهای طرح ریزی شده (نارمک و نازی آباد) در تهران بوده است.

۱) در سال ۱۳۲۹ در رشته معماری وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. این سال مصادف با تغییرات اساسی در برنامه کار دانشکده بود. یکی از فارغ التحصیل های سابق دانشکده که به فرانسه اعزام شده بود، پس از توفیق در گذراندن دورۀ بوزار پاریس که یکی از مهمترین مراکز تعليمات معماری بود به ایران باز می گشت و مأمور بود به عنوان استاد معماری این تغییرات را در دانشکده ما به وجود آورد، این شخص هوشنگ سیحون بود. ایشان اولین اقدامش ایجاد یک سال مقدماتی و تعلیم تمام مبانی آرشیتکتور کلاسیک به روال برنامه های بوزار پاریس بود. بهروز پزشکی و یازده نفر از همکلاسی ها، اولین شاگردان این دوره جدید بودند.

[ منبع ]
- فصلنامه آبادی، شماره ۱۸

[ پیوند داخلی ]
- بیوگرافی معمار در بخش انگلیسی []

خواندن 5659 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 آذر 1399 21:24