Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran
در این بخش به معرفی آثار منتخب معماران ایرانی طراحی و ساخته شده در داخل و خارج از ایران می پردازیم. دامنه نمایش آثار از اواخر دوران قاجاریه تا به امروز می باشد.
به منظور انتشار آثار خود، لطفا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.
Shadow
Slider

بازسازی کافه-رستوران تارا

 

اطلاعات عمومی پروژه

نام: بازسازی کافه-رستوران تارا
آدرس پروژه: تهران، خیابان شریعتی، بالاترازمیرداماد، نبش بهشت یکم
معمار مسئول: حمیدرضاگذریان، رضا احمدی مسعود
تاریخ: 1395

مساحت ساخته شده: 330 مترمربع

نوع: بازسازی
مهندس عمران: بهزاد کهیایی
تاسیسات مکانیکی:عبدالحمید عسگری
تاسیسات الکتریکی:رضا رازانی

مدیر اجرایی: حمیدرضا گذریان
تیم اجرایی: رضا احمدی مسعود، میثم قمری، رهام روحانی

نظارت: شرکت مهندسان مشاور روند معماری پایدار
عکاسان: علی دقیق، بابک طوسی پور

کارفرما: مهدی روحانی، یداله قمری

 

 

پروژه مورد نظر در خیابان شریعتی تهران قرار دارد در زمینی به ابعاد 12 * 34 که با تغییرعملکرد تالار به کافه -رستوران بازسازی شده است. موقعیت آن در طبقه دوم یک بلوک شهری می باشد که از طریق یک دستگاه پله امکان دسترسی به آن می باشد. به دلیل عرض کم ورودی ،نحوه ارتباط با شهر و ایجاد کشش برای رستوران موضوع حائز اهمیتی می باشد.از شاخصه های سایت وجود درختان پیاده رو می باشد، متاسفانه تعدادی از آنها به دلیل جایگزینی به امکانات شهری و ایستگاه اتوبوس قطع گردیده است. لذا با توجه به پتانسیل ها و بی نظمی های بیرونی تصمیم به ایجاد جداره شفافی که به کمک آن بتوان ارتباط درون و بیرون را به تعادل رسانید در نظر گرفته شد.

نقش این جداره در فضای داخلی علاوه بر به داخل کشاندن پتانسیل های سایت برای تلطیف فضای داخلی، لذت تماشا کردن به فضای شهری برای کاربران داخلی که درطبقه دوم قرار دارند را ایجاد می نماید و تاثیر آن در فضای شهری، ایجاد کشش برای عابرین خیابانو نیز به وجود آوردن جداره آرام به گونه ای که کمترین تاثیر را در محیط شهری با وجود بی نظمی ها و اغتشاشات بستر پروژه دارا باشد.درطبقه زیرین هشت مغازه تجاری قرار دارد که هر یک از آنها دارای تابلوهای متفاوت ازلحاظ موقعیت ارتفاعی، ابعاد، مصالح و رنگ بودند در نتیجه آن یک بلوک شهری نامنظم را به وجود آورده بودند. موضوعی که با نگاهی به سطح شهروبررسی آن می توان ملاحظه کرد که بخشی ازبی نظمی های موجود درخیابان های تهران مربوط به عدم ساماندهیو هماهنگی تابلو های بخشهای تجاری و تبلیغاتی می باشد.علیرغم وجود مشکلات اجرایی و موانع همچون هماهنگی با همسایگان یکی از رویکردهای پروژه انتظام بخشی به سطح شهر و در نتیجه ایجاد یک بلوک شهری منظم وآرام می باشد.

در روند بازسازی نما تنها بخشی از نمای وضع موجود که به صورت جان پناه بود حفظ گردید تا سنگینی متریال آن در تقابل با سبکی بخش الحاقی تضادی را به وجود آورد (تضاد قدیم و جدید) درضمن بتوان از آن برای تعمیر و نگهداری جداره بیرونی استفاده کرد.

 

...

استفاده از مطالب منتشره در سایت آرشیوی - تحقیقاتی معماری معاصر ایران با ذکر منبع و لینک دهی مستقیم به وب سایت مجاز می باشد.
در صورت استفاده از تصاویر پروژه ها و سایر اسناد و مدارک تصویری، عکس ها بدون هیچ دخل و تصرف در آنها من جمله کراپ کردن، مخدوش نمودن و درج لوگو استفاده گردد.

Projects-Social 1 Projects-Social 3 Projects-Social 4

خواندن 4083 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 22 دی 1395 20:03