Email: caoi.ir@post.com Telegram ID: @caoiran

ورود

حسین امانت

حسین امانت حسین امانت |

حسین امانت متولد ۱۳۲۱ است.
این طراح و معمار ایرانی، معمار برج آزادی (شهیاد سابق) است که نمادی از شهر تهران و ایران مدرن است. حسین امانت دانش‌ آموخته دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و از شاگردان حیدر غیایی و هوشنگ سیحون بوده است.

امانت همچنین آرشیتکت و طراح تعدادی چند از مراکز صنایع دستی، مدرسه، کتابخانه و حتی یک شهرک تفریحاتی در ساحل دریای خزر بوده‌است. او بعدها با بسط دادن کار خویش بناهایی در خارج از کشور را نیز طراحی کرد. از آن جمله: بنای سفارت ایران در شهر پکن، پایتخت جمهوری خلق چین که متمایزترین سفارتخانه ناحیه دیپلماتیک در پکن است. امانت دانش‌آموخته دانشگاه تهران است.در سال ۱۹۶۶ حسین امانت دانشجوی ۲۴ ساله دانشگاه تهران با شرکت در یک رقابت ملی شروع زندگی حرفه‌ای خود را پایه‌ریزی کرد.قرار بود در این رقابت طراحان یک نماد ملی ایرانی و اسلامی را که نشان از ایرانی مدرن داشته باشد طراحی کنند.

حسین امانت با طرح خود که همان میدان بزرگ آزادی بود به معماری ایران سلامی دوباره کرد و توانست خود را در آغاز جوانی به معماری با مقیاس جهانی تبدیل کند. طرح‌های برجسته حسین امانت در دیگر کشورها نظیر چین، آمریکا، کانادا مورد استقبال قرار گرفته و به مرحله اجرا رسیده‌اند. طرح‌های حسین امانت را بیشتر به دلیل پیوند معماری کلاسیک غربی با روح معماری شرقی می‌شناسند. تزئین ساختمان با استفاده از سنگ از دیگر مشخصه‌های معماری حسین امانت است. این معمار در دفتر کارش در کانادا مشغول به کار در طرح‌ها و پروژه‌های بین‌المللی خود است. 

 

منابع:
۱- روزنامه آنلاین همشهری [←]
۲- وبسایت گفتار معمار، حسین امانت: سیحون اولین معماری بود که به معماری سنتی ایران رجوع کرد. []
۳- وبسايت Bidoun، مصاحبه Benjamin Tiven با Hossein Amanat []

پیوند به بیرون:
۱- وبسایت شخصی معمار []

 

این نوشتار خرد است و در دست تكمیل می باشد.

خواندن 21097 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 04 شهریور 1398 02:32